Türk Metal MKE’de ne istiyor?

Türk Metal dün MKE fabrikasında işçilerle birlikte yönetime yürüdü. Yapılan protestonun nedeniyse ne ücret sorunu ne de hak gaspı. Türk Metal yönetimini fabrikaya getiren, işçilerle birlikte yönetime yürüyüp basın açıklaması yaptıran neden “milli silah” projesi.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 12 Kasım 2013
  • 19:28

Milli Piyade Tüfeği (MPT) için proje çalışması Kırıkkale’deki MKE fabrikasında yapılmıştı silaha ilişkin tüm Ar-Ge çalışmaları burada yürütülmüş ve seri üretime hazır hale getirilmişti. Şimdi silahın özel sektörde üretileceğine ilişkin haberler çıkması üzerine Türk Metal ‘eyleme’ geçti.

Kırıkkale Şube Başkanı Mürsel Öcal işçilerle birlikte yaptığı basın açıklamasında şu şekilde konuştu:

"Kendi işçimizin, mühendisimizin ürettiği Milli Piyade Tüfeği, birileri tarafından özel sektörde yapılması için lobi çalışmaları yapmaktadır. Türk Metal Sendikası Genel Merkezi ve Kırıkkale Şubesi olarak bu güne kadar bu projenin takipçisi olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Öncelikle bilinmelidir ki, Milli Piyade Tüfeği, bizim ‘çocuğumuz’ kadar değerli bir üretimdir. Bizim alın terimizin, bizim göz nurumuzun eseridir. Dolayısıyla, bu silahın üretimi, montaj testleri, kalite kontrolü, kabulü, yurt içi ve yurt dışı satışını yapacak tek yer, son karar mercii Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’dur. Bu yönde atılacak adımları desteklemeye hazırız."

Pevrul Kavlak da twitter hesabından “Sendika olarak Milli Piyade Tüfeği'nin MKE işçilerince üretilmesi için girişimlerde bulunduk” diyerek şube başkanının açıklamasına sunduğu desteği gösterdi.

Türk Metal çetesi işçi haklarını savunmak için yerinden kalkmazken söz konusu üretim süreci olduğunda seferber oluyor. İşçilere yapılan propaganda ile milliyetçi zehir sunularak “milli üretim” ve “ulusal değer” propagandaları empoze ediliyor. İşçiler patrona daha fazla kazandırma gayesi “milli değeri korumak” safsatasıyla sunuluyor. MPT’nin nerede üretileceği ancak Türk Metal gibi patronlara daha fazla kazandırmakla övünen bir ‘sendikanın’ derdi olabilirdi. 

Daha önce BMC fabrikasında da benzer bir rol oynayan Türk Metal patronun aylarca maaşları gasp etmesine sessiz kalıp işçilerin yükselen tepkilerini “Kirpi zırhlı araçları Mehmetçik’i koruyor” diyerek bastırmıştı. Böylece zırhlı araç üretimi işçiler maaş almamalarına rağmen devam ettirilmişti. Şirketi TMSF devraldığında da aynı zihniyet İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Halil İbrahim Tosun tarafından “Yeni dönemde TMSF'nin fabrikayı tekrar üretim yapar hale getirmesini umuyoruz. İşçiler ve sendika olarak TMSF'yi destekliyoruz” diyerek lanse etmişti. İşçi haklarını savunmak yerine TMSF'nin fabrikadan kar eder hale gelmesini destekleyecekleri deklare ediliyordu.

İşçiler milliyetçi, şoven propaganda ile ikna edilirken ‘üretime sahip çıkma’ gayesi adı altında sermayenin çıkarları korundu.

Şimdi de MKE’de üretilecek tüfekler için “atılacak adımları desteklemeye hazırız” mesajı veren Türk Metal, işçileri gelecekte beklenebilecek hak gasplarına hazırlıyor. “Milli silahı MKE’de üretmek için fedakarlık” sözü şimdiden duyulabilir. Zira Türk Metal’in  onlarca yılı bulan ihanet ve kirli işbirliği tarihi bunun gibi nice çarpıtma, aldatmaca ile doludur. Silahların MKE’de üretilmesi veya özel sektörde üretilmesi arasında işçi sınıfı için hiçbir çıkar söz konusu değildir. Bunun bilincinde olan çete şefleri konuşmalarında buna dair hiçbir söz etmeden cümle kurmaktadır. Ne Kırıkkale Şube Başkanı Mürsel Öcal ne de Pevrul Kavlak bu konuda bir vaat sunmuyor. Tek söyledikleri “silah MKE’de üretilmeli”.

Sendikal örgütlenmeleri satan, patronların fabrika açılış törenlerinde daha fazla kazandırma sözleri veren Türk Metal çetesi bir patiğiyle daha işçiler için hiç bir hak, gelecek sunmadığını, işçilerin örgütü olmadığını gösterdi.