Somalı madencilere tazminatların ödenmesi “sözü”

Tazminat hakları için Ankara’ya yürümek isteyen ve engellenen Somalı madenciler temsilci bir heyetle Ankara’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı ile görüştü. Görüşme sonrasında, rödovans sözleşmeliler dışındaki madencilerin tazminatlarının ödenmesi sözü verildi.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 22 Ekim 2019
  • 18:56

Soma Katliamı sonrasında işten çıkarılan maden işçileri 5 yıldır alamadıkları kıdem ve ihbar tazminatları ile emeklilik hakları için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı’yla görüştü. Görüşme sonrasında Kalaycı bir açıklama yaparak “31 Aralık’a kadar dilekçeyle başvuran işçilerin ücretleri 2020’nin ilk altı ayında faiziyle beraber ödenecek” dedi.

Ancak Kalaycı’nın devamında söyledikleri tazminatların ödenmesine ilişkin sözün rödovans sözleşmesiyle çalışan işçileri kapsamadığını gösterdi. Kalaycı şöyle konuştu:

“Eynez’den çıkarılarak başka maden ocaklarında çalıştırılanlar var. Onların da Eynez’de çalıştıkları kısmı değerlendireceğiz. Bu arkadaşlarımızın da dilekçeyle 31 Aralık’a kadar Türkiye Kömür İşletmelerine (TKİ) başvurmalarını istiyoruz. Büyük ölçüde sorunun çözüleceğini ümit ediyorum. Bu eylemlerini tamamlamaları gerekiyor, düşüncesindeyiz. Rödovans sözleşmesiyle çalışan işçi kardeşlerimizle ilgili daha önce mahkemeye başvurulmuş ve mahkeme TKİ’yi değil, çalıştıkları firmayı sorumlu tutmuş. Bu işçiler de haklarını almak istiyorsa öncelikle firmayı muhatap almalı. Bu konuda bizim yapabileceğimiz bir şey görünmüyor. Bu çerçevede sorunu çözebileceğimizi diliyorum. Eyleminizi neticelendirmenizi istiyoruz, biz gerekeni yapacağız.”

Kalaycı’yı bu açıklamaya zorlayan Somalı madencileri eylemi sürüyor. Katliam sonrasında işten çıkarılan maden işçileri aradan 5 yıl geçmesine rağmen, bu süreçte emekli olanlarda dahil tazminatlarını alamadı.

Somalı maden işçileri tazminat ve emeklilik hakları için Bağımsız Maden-İş sendikası örgütlülüğünde 5 Ekim’de Ankara yürüyüşü başlatmışlardı. Ancak Kırkağaç girişinde yolları jandarma tarafından kesilerek Ankara yürüyüşleri engellenmişti. Engellendikleri yerde 18 gündür oturma eylemi sürdüren maden işçileri temsili bir heyetle Ankara’ya gelerek bakan yardımcısıyla görüştü.