Salgın ve Kocaeli’de emekçilere yansımaları

Kocaeli’de Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvuran, üretime ara veren, ara süresini uzatan ve işçi çıkaran fabrikalar da günbegün artıyor.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 29 Mart 2020
  • 18:37

Koronavirüs salgını Kocaeli'de farklı işkollarında çalışan işçi ve emekçilerin yaşamını etkilemeye devam ediyor. Belediye ve market gibi hizmet sektöründe çalışanların iş yükü artarken, marketlerde çalışma saatlerinin sınırlanmasıyla birlikte yaşanan yoğunluk market çalışanlarının sağlıklarını tehdit ediyor.

Kentteki yurtların bir kısmı karantina olarak kullanılıyor. Burada ve hastanelerde çalışan sağlık emekçilerine karantina koşulları oluşturulması gerekirken, test yapma gereği bile görülmediği bildiriliyor.

Bunun yanı sıra Kocaeli’de Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvuran, üretime ara veren, ara süresini uzatan ve işçi çıkaran fabrikalar da günbegün artıyor.

Ford Otosan’da iki işçide korona tespit edildi

Üretim arasında olan Ford Otosan'da iki işçiye hastalık bulaştı. Rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan işçilere yapılan testlerin pozitif çıktığını, Ford yönetimi işçilere attığı mail ile bilgilendirmede bulundu. Açıklamada, “Üzülerek bildirmek isteriz ki, 28 Mart itibarıyla 2 çalışma arkadaşımıza sağlık şikâyetleri sebebiyle COVID-19 testi uygulandığı ve maalesef test sonucunun pozitif çıktığı bilgisini aldık” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, gelişmeler hakkında şu ifadelere yer verildi:

“Çalışma arkadaşlarımızdan bir tanesi hastanede müşahede altında diğeri ise evinde karantinaya alınmıştır. Bu yönlendirmeler hastaneler tarafından yapılmaktadır. Hastaların durumuna göre evde karantina da uygulanmaktadır. Her iki arkadaşımızın da sağlık durumu iyidir. Konunun hassasiyeti ve hasta mahremiyetinin sağlanmasının gerekliliği sebebiyle çalışma arkadaşlarımızın isim bilgilerini paylaşamıyoruz. Çalışma arkadaşlarımız ve aileleri ile sürekli iletişim halinde kalarak, gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Alınan tedbirler çerçevesinde çalışma arkadaşlarımız ile temas eden veya etme şüphesi bulunan arkadaşlarımız hızlıca tespit edilmiş ve kendileri için 14 günlük izolasyon süresi başlatılmıştır. Bu arkadaşlarımız tarafından herhangi bir sağlık problemi paylaşılmamış olup, sağlık durumları yakından takip edilmeye devam edilecektir.”

Kordsa’da bir çalışanın eşinde virüs çıktı

Kocaeli Alikahya'da bulunan Kordsa fabrikasında çalışan Batuhan Batmaz'ın 7 aylık hamile eşi Şeyma'da korona tespit edildi. Öğretmen olan Şeyma, İzmit Sopalı Eğitim Araştırma Hastanesi'nde karantina altına alındı.

Belediye-İş sağlık işçileri için ek ödeme talep etti

Salgın süresince sağlık çalışanlarına dönük iyileştirmelerin, taşerondan kadroya geçen işçileri de kapsaması gerektiği üzerine açıklama yapan Belediye-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Osman Şar, hükümetin ayrımcı ekonomik kararlarını da eleştirdi.

Şar konuyla ilgli yaptığı açıklamada şunları ifade etti: 

“İktidar koronavirüs ekonomik mücadele kapsamında işverenleri güldüren destekler verirken çalışanlara yönelik tebessüm ettirecek desteklerde bile ayrımcı davranmaktadır. Sağlık çalışanlarına verilmekte olan ek ödemenin 3 ay süreyle tavandan yatırılması kararı böyle bir karardır. Bu karar olumlu bir karardır. Ancak olumlu olduğu kadar, eksik, ayrımcı bir karardır. Çünkü alınan kararla sağlık sisteminin bütünü oluşturan, taşerondan kadroya geçirilen işçiler sağlık personeli kategorisinde değerlendirilmemiş ve kapsam dışında bırakmıştır. Oysa onlar, koronavirüs şüphelileri ve hastaları ile yakın temas kuran bu zorlu sürecin görünmeyen, adı anılmayan kahramanlarıdır.”

Toyota üretim arasını uzattı

İlk üretime ara verme kararı alan fabrikalardan biri olan Toyota üretim arasını 2 hafta daha uzatacağını işçilerin cep telefonuna mesaj atarak duyurdu. 5 Nisan'da ara sona erecekti. Yeni alınan karar ile üretime 20 Nisan'a kadar ara verileceği belirtildi. İlk iki haftalık duruş süresini işçilerin yıllık izninden kullandıran Toyota, Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvuracağını da açıkladı.

Farplas'ta 45 kişi işten atıldı

Çayırova TAYSAD OSB'de bulunan Farplas fabrikasından 45 işçi işten atıldı. İşten atıldığını öğrenen işçilerin salgın karşısında yaşadıkları kaygının yanı sıra ekonomik kaygıları da derinleşmiş oldu.

Novares, Plascam ve Durden Plastik'te kısa çalışma

Otomotiv yan sanayi fabrikaları olan ve Gebze'de bulunan Novares, Plascam ile yakın zamanda Gebze'den Bilecik'e taşınan Durden Plastik kısa çalışma ödeneğine başvurdu. Piyasanın durumuna göre bu fabrikada da üretime ara verilebileceği ifade edildi.

Lastik-İş çalışanlarını ücretsiz izne çıkardı

Lastik-İş Sendikası kentteki sosyal tesis ve işletmelerini Haziran sonuna kadar kapatma kararı aldı. Sendikanın tesislerinde çalışan onlarca çalışan ücretsiz izne çıkarıldı. İşçilere, bu şartları kabul etmemeleri durumunda isterlerse işten ayrılabilecekleri yönlü konuşmalar yapıldığı belirtiliyor.

Fabrikalarda işçilerin hakkını savunduğunu iddia eden, üyesi olan işçilere ise mücadele nutukları atan Lastik-İş yönetiminin kendi çalışanlarına karşı göstermiş olduğu bu tutum gerçek yüzlerini bir kez daha gözler önüne serdi.

İzmit Ziraat Bankası çalışanında korona tespit edildi

Ziraat Bankası'nın İzmit Bekirpaşa'daki şubesinde çalışanlarda koronavirüs belirtilerinin görülmesi üzerine şube kapatılarak karantinaya alınmıştı. Yapılan testlerin sonucunda iki banka çalışanında COVID-19 olduğu tespit edildi.

Karantina sona eriyor

Kocaeli'de öğrenci yurtlarında karantina altında olanların 1 Nisan'da tahliyesinin başlayacağı, 1 ila 3 Nisan arası karantinadakilerin tamamen tahliye edileceği öğrenildi.

Kızıl Bayrak / Kocaeli