MKEK Fabrikası'nda yine patlama, yeni Soma kapıda!

MKEK'nin Ankara'daki fabrikasında bugün yine patlama yaşandı. Bir yıl içinde üç ayrı patlamanın yaşandığı fabrika işçi sağlığı ve güvenliği önlemleri ihmal edildiği için yeni Soma katliamların kapıda olduğunu bir kez daha gösterdi.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 19 Haziran 2014
  • 13:26

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu'na (MKEK) bağlı Ankara Elmadağ'da kurulu bulunan Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda patlama meydana geldi. Patlamada yaralanan 3 işçi Ankara GATA'da tedavi altına alındı.

Sabah saat 10.30 dolayında bir patlama yaşanmıştır. Fabrika içerisinde NGL atölyesinde gerçekleşen patlama sonucunda İsmet Özen, Erdinç Karayel ve Mustafa Yılmaz çeşitli yanıklar oluşması üzerine tedavi için hastaneye götürüldü.

Patlayıcı üretimi yapılan bir fabrikada sık patlama yaşanması, denetimlerde açığa çıkan sorunların kâr hırsıyla gözardı edilmesi Soma Katliamı’nın tesadüf olmadığını, fabrikalardan madenlere yeni katliamların kapıda olduğunu hatırlatıyor.

Bir yılda üç patlama

Fabrikada geçtiğimiz yıl da patlama olmuş iki işçi hayatını kaybetmiş, 10 işçiyse yaralanmıştı. Geçen yılki patlamanın ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na (ÇSGB) bağlı iş müfettişlerinin denetimlerini sürdürdüğü bir sırada, 25 Haziran 2013 tarihinde can kaybına neden olmayan bir patlama daha gerçekleşti. Bu patlamada 'şans eseri' ölen yada yaralanan olmadı. Bir yıl içinde üç patlama yaşandı.

ÇSGB İş Teftiş Kurulu Ankara Grup Başkanlığı’nın raporlar sonucunda fabrikada işçi sağlığı ve güvenliği açısından ciddi riskler bulunduğu gerekçesiyle üretimin durdurulmasına karar verilmişti.

Fabrikada üretim, 10 Temmuz 2013 tarihinde işyeri yönetimine kararın tebliğinden sonra yaklaşık bir ay durdurulmuştu.

Bugün yaşanan patlama da geçtiğimiz yıl ihmallerin yaşanması nedeniyle ‘kazanın’ yaşandığı aynı atölyeye bağlı farklı bir üretim biriminde gerçekleşti.

19. yüzyıl koşullarında çalışma şartları

Fabrikada örgütlü Petrol-İş Sendikası bir açıklama yayınlayarak işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin ihmal edilmesinin ‘kazaları’ tekrarladığı vurgulandı. Petrol-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu’nun patlamaya ilişkin açıklamasında şunları ifade etti:Petrol-İş, fabrikadaki eksikliklerin facialara davetiye çıkardığını, işçilerimizin hayatını tehlikeye attığını defalarca dile getirmiş, eylemler gerçekleştirmişti. Fabrikada 19. yüzyıl şartlarını aratmayan çalışma koşullarının ve teknik altyapının, ülkemizin savunma sanayisinin en önemli kuruluşu olan MKEK'e yakışmadığını ifade etmiştik.

Bugün yaşanan patlama bir son uyarı olarak değerlendirilmelidir. Petrol-İş, parlayıcı ve patlayıcı işlerin yürütüldüğü bu fabrikadaki sorunlara ilişkin hükümeti, ilgili Bakanlıkları, kurum ve fabrika yönetimini hemen harekete geçmeye çağırmaktadır. Fabrikada yeni iş cinayetlerinin yaşanmaması ve sorunların giderilmesi noktasında Sendikamız ve fabrikada çalışan üyelerimizin kararlı tavrı sürecek ve eylemlilik dahil her türlü mücadelenin içerisinde olunacaktır.