MKE'de iş yavaşlatma

MKE Barut Fabrikası'nda çalışan Petrol-İş üyesi işçiler, primlerin ödenmemesine karşı iş yavaşlatma ve yemek yememe eylemleri yapma kararı aldılar.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 09 Mayıs 2013
  • 13:09

Türk-İş'e bağlı Petrol-iş Sendikası'nda örgütlü MKE Kurumu Barut Fabrikası'nda işçiler, genel müdürlüğün prim ödememesine tepki göstererek iş yavaşlatma ve yemek yememe eylemi yapma kararı aldı.

Barut Fabrikası önündeki eyleme Petrol-İş Sendikası Kırıkkale Şubesi Başkanı Recep Sefer, başkan yardımcısı Mertgün Altınok, yöneticiler ve MKE Barut Fabrikası işçileri katıldı. Şube Başkanı Recep Sefer, fabrika önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Burası patlayıcı, parlayıcı madde içeren bir işyeri. Burada zaman zaman iş kazaları, iş cinayetleri olmakta ve bu iş kazalarını biz çalışanlar hayatımızla ödüyoruz. Buraya gelirken her gün bir iş kazası riski ile karşı karşıya olduğunu bilerek geliyoruz. Evden eşimizle, çocuklarımızla helalleşerek çıkıyoruz. Kırıkkale ve Elmadağ Barut fabrikalarında yeterince güvenlik önlemi alınmadığı, iş emniyetine özen gösterilmediği, işçi sağlığı acısından yatırımlar yapılmadığı için buralarda iş kazaları, iş cinayetleri olmaktadır. 2008 yılında meydana gelen patlamada 3 çalışanımız hayatını kaybetti. O anda çay molası olması, büyük bir facianın önüne geçti."

İşçilerin özel olarak patlayıcı, parlayıcı işyerlerine yönelik ilgili yönetmelik gereği fark ücreti alması gerektiğini belirten Sefer, konuşmasına şöyle devam etti: "Yıllardır bu primi alamıyoruz veya kesintili alıyoruz. Bizim 3 kuruşluk primimizi MKE yönetimi göz dikmiş bulunuyor. Çektiğimiz sıkıntının bedeli bu prim olamaz. Ancak, bu primi dahi bize çok gören bu anlayışı buradan bir kez daha protesto ediyor, çözüm istiyoruz. Çözüm olmadığı sürece bu işyerinde çalışma barışının ciddi anlamda yok olacağının altını çizmek istiyoruz. Biz bu şartlarda üretim yapamayacağımızı, psikolojimizin bozuk olduğunu çalışma koşullarının bizi yeterince tatmin etmediğini belirtiyor ve bugünden itibaren bu iş yerinde sürekli eylem kararı alıyoruz. Fabrikada 128 işçi adına bugünden itibaren işi yavaşlatma ve öğlenleri yemek yememe kararını uygulayacağız."

Basın açıklamasının ardından işçiler öğle yemeği yemerek işe döndüler.