MKE işçileri kararlı: “Promosyonumuzu böldürmeyeceğiz!”

MKE işçileri promosyon haklarının parçalanmasına karşı eylemlerini sürdürüyor.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 12 Temmuz 2019
  • 15:57

MKE silah fabrikasında işçilerin promosyon hakkının 4 parçaya bölünmesine karşı yapılan eylemler 3. gününe girdi.

Bugün de yemekhanede işçiler çatal-kaşık vurararak tepki gösermeye devam etti. İşçiler dün 15.30-23.30 vardiyasının yemek saatinde de çatal-kaşık vurma eylemi gerçekleştirdiler.

İşçilerin mücadelesini dizginleme çabası içinde olan Türk Metal yöneticileri ise işçileri ikna çalışmaları yürütüyor. İşçiler bu duruma karşı Metal İşçileri Birliği (MİB) aracılığı ile bir çağrı yayınladı.

MKE işçilerini birlikte davramaya çağıran metnin tamamı şu şekilde:

Kararlıyız, promosyonumuzu böldürmeyeceğiz!

Arkadaşlar hepinizin bildiği üzere banka promosyonlarımız parçalanmak istiyor. Bizler bu duruma tepki gösteriyoruz. Bütün MKE işçileri olarak tepkimizi bütünleştirelim. Çünkü MKE işçisi bir bütündür! MKE hepimizin emekleri sayesinde bu şekildedir. Bizlere teşekkür edeceklerine bizlerin promosyonlarını 4 taksite bölmek istiyorlar. Dünden beridir eylemlerimize başladık. Bugünden itibaren de prostestomuzu bütün fabrikalara, vardiyalara yayıyoruz.

Arkadaşlar! Herkes kendi fabrikasında, vardiyasının yemeğinde promosyon hakkımızın gaspını protesto için çatal-kaşık vuracağız. Kararlıyız, promosyonu böldürmeyeceğiz! Herkes birbiri ile irtibata geçsin!

Bizleri yanıltmaya çalışmalarına şimdiden başladılar. Aldanmayalım onlara! Herkesi MİB üzerinden bilgilendirmeye devam edeceğiz!

Türk Metal’den MİB tehdidi

Ayrıca işçiler, kendi mücadelelerini, şube yönetimini düşürerek onların yerine geçmeye çalışan koltuk heveslilerine karşı da işçi arkadaşlarını uyarıyor.

Fabrikada ise Türk Metal yandaşları işçilerin MİB ile irtibatını kesmek için işçileri korkutmaya çalışıyor. İşçileri dolaşarak “o sayfayı patlatacağız, mesaj falan attıysanız silin biz görmeyelim” gibi yöntemlerle işçileri MİB’den uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Metal İşçileri Birliği de bu duruma ilişkin bir açıklama yaptı.

MİB’in açıklaması ise şu şekilde:

Türk Metal’in MKE bekçileri, MİB avcılığına soyunmuş!

Türk Metal’in MKE’deki bekçileri; işçilerin rahatsız olduğu, günlerdir çatal-kaşık vurdukları sorunlarla ilgileneceklerine, kim MİB ile irtibat içinde onun peşine düşmüş. Dün yalandan “biz de bu duruma karşıyız” diye işçilerin yanında gözükmeye çalışanlar, bugün hemen metal işçilerinin birliği, kürsü olan MİB avcılığına çıkmışlar. Demek ki işçilerin yanında değiller. İnsanları korkutmaya çalışıyorlar. İşte sayfamızı patlatacaklarmış, kim MİB ile irtibatta öğreneceklermiş... Yani mış mışta muş muş.... Klasik TM! Klasik işçi düşmanları...

Eğer kendinize sendika, temsilci diyorsanız yapmanız gereken hak arayan işçileri, onların birliği olan MİB’i aramak değildir! Yapmanız gereken işçilerin promosyon hakkı parçalanıyor, buyurun bunun parçalanmaması için çaba harcayın.

Kamu TİS’lerinde AKP %5 dayatıyor buyurun buna karşı birşeyler yapın. Ama hayır! Saltanat meraklısı beylerimiz, işçilerin sorunları ile ilgilenir mi hiç?
Onların meramı varsa yoksa, “Kim bizim ağalığımıza taş koyanlar?”, “Kim patronlarımızın kârına engele olanlar?”, “Kim işçinin hakkını savunanlar?”...

MKE işçisi kardeşlerimizin de, metal işçisinin de bu yalanlara karnı toktur. MKE işçisi adalete aç, haklarına aç! Verdiği bu mücadelede sizin ayak oyunlarınız onları engelleyemeyecek!

Bize gelince... MİB, metal işçisinin demir yumruğudur!

Biz gücümüzü sizi yaratan değersizliklerden değil, parçası olduğumuz sınıfımızın haklılığından alıyoruz. Sizin bizi susturmaya, durdurmaya, engellemeye gücünüz, makamınız, aklınız, ufkunuz yetMESS!”