Kale Kayış işçilerinden saldırı protestosu

Kale Kayış işçileri patron şiddetine karşı basın açıklaması gerçekleştirdi.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 22 Mayıs 2019
  • 05:56

Kale Kayış fabrikasında yaşanan iş cinayetleri ve iş kazalarına, meslek hastalıklarına karşı sendikalaşan işçiler, patronun baskısı ile karşılaşmışlardı. Bunun üzerine ‘’Çalışırken ölmek istemiyoruz!’’ talebiyle direnişe geçen işçiler yaklaşık 80 gündür fabrika önünde direniyorlar.

Direnişçi 2 işçi, 20 Mayıs’ta patronun fabrikada çalışan işçilere verdiği iftar yemeğine gitti. Patronla konuşmak isteyen işçiler, önce özel bir odada görüştürülme gerekçesiyle bir odaya gitti, daha sonra işçiler aileleriyle birlikte patron, patronun oğlu ve özel korumalarının saldırısıyla karşılaştı. Bunun üzerine dün saat 17.00’de Silivri Atatürk Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Açıklama “Kadına kalkan eller kırılsın!”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!” sloganlarıyla başladı. Petrol-İş Trakya Şube Başkanı Ercan Yavuz “80 gündür iş cinayeti yaşamamak için fabrika önünde direniyoruz. Patron birilerine güvenerek bu saldırıyı gerçekleştiriyor. Patronun oğlu emek mücadelesi veren arkadaşlarımıza, eşlerine ve çocuklarına saldırıyor. Bu kabul edilemez, alçakça bir saldırıdır. Eşlerimizin yanında, çocuklarımızın yanında nasıl böyle davranabiliyorlar. Bu saldırının hesabını soracağız” diyerek yaşanan olaya tepki gösterdi.

Daha sonra Petrol-İş Genel Mali Sekreteri Turgut Düşova ise “Bu fabrikayı atölyeden önemli bir yere bu işçiler getirdi. Fakat kendileri canlarını veriyorlar, parmaklarını, ayaklarını, ellerini kırabiliyorlar. Bu koşullarda çalışan işçiler patrondan sendika talep ediyorlar fakat patronun baskısıyla karşılaşıyorlar. 80 gündür koşullarının iyileştirilmesi için direniyorlar. Fakat patron, hırsını alamıyor. Utanmadan eşlerinin yanında işçilere alçakça şiddet gösteriyor, 6 aylık bebeğe dahi gözleri dönmüş bir şekilde tokat atıyor. Bunun hesabını sert şekilde göstereceğiz. Direnişimizi kararlı bir şekilde sürdürüp, hakkımızı alana kadar mücadele edeceğiz” dedi ve açıklama sona erdi.

Açıklamaya direnişçi işçiler eşleri ve çocukları ile birlikte katıldı.

Kızıl Bayrak / Trakya