Gebze’de mitinge metal işçilerinin grev kararlılığı damgasını vurdu!

Birleşik Metal-İş’in Gebze’de düzenlediği mitinge metal işçilerinin grev kararlılığı damga vururken, sendika 5 Şubat’ta greve çıkılacağını duyurdu.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 19 Ocak 2020
  • 19:46

Birleşik Metal-İş Gebze’de “Patronların kölesi olmayacağız!” şiarıyla miting gerçekleştirdi. MESS ile sürmekte olan toplu iş sözleşmesi sürecinin bir adımı olarak düzenlenen mitinge metal işçilerinin coşkusu, öfkesi ve grev kararlılığı damgasını vurdu.

Birleşik Metal-İş’in bütün şubelerinin katılımıyla gerçekleşen mitinge 3 bin 500 metal işçisi katılırken toplamda sayı 4 binin üzerindeydi. Fabrika ve şube pankartları ile katılan metal işçileri grev kararlılıklarını, “İşgal, grev, direniş!”, “Kazanan kadar grev!”, “Şalter inecek, bu iş bitecek!” sloganlarıyla gösterdiler.

Gebze’den Cengiz Makine, Sarkuysan, Yücel Boru, Çayırova Boru, Kroman Çelik en kalabalık fabrika kortejleri olurken, Eskişehir’den Accuride Whells, İstanbul 1 No’lu Şube’den Anadolu Isuzu 200’ün üzerinde işçinin katıldığı fabrikalar arasındaydı.

Metal işçilerinin pankartlarının arkasından Petro-İş Sendikası “Trelleborg grevi kazanacak” pankartı ile yerlerini aldılar. Nakliyat-İş, TÜMTİS, EYT Derneği, EMEP, EHP, ESP, UİD-DER, Sınıf Tavrı, TKP kortejde yerini alanlar arasındaydı.

Kortejlerin alan girmesi ile miting programı başlatıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Yapıcılar Müzik Grubu sahne aldı. Ardından DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu bir konuşma gerçekleştirdi.

Çerkezoğlu’nun ardından da Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu bir konuşma yaptı. Konuşmasında krizi, hayat pahalılığını, işçi sınıfının ekonomik durumunu bir dizi veriyle birlikte ortaya koydu. Ardından bu tabloda MESS’in 3 yıllık sözleşme dayatmasının ve %8’lik zam önerisinin kabul edilemez olduğunu söyledi. 2015, 2017 ve 2018’de grev yasaklarını tanımadıklarını yine tanımayacaklarını söyleyerek 5 Şubat’ta greve çıkılacağını duyurdu.

Konuşmanın ardından grev halayı çekilerek miting sona erdirildi. Miting boyunca Metal İşçileri Bülteni yüzlerce metal işçisine ulaştırıldı.

Kızıl Bayrak / Gebze