Elya Center işçileri ücretlerini istiyor

Ankara’daki şantiyede gasp edilen ücretlerini istedikleri için gözaltına alınan işçiler bugün de polis engellemerine rağmen basın açıklaması yaptı.

  • Haber
  • |
  • Sınıf
  • |
  • 11 Kasım 2019
  • 17:09

Ankara’da Elya Center’da ücretlerini istedikleri için patron-polis işbirliğiyle gözaltına alınan işçiler, bugün yine polis engellemelerine karşın basın açıklaması yaparak ücretlerinin derhal yatırılmasını istedi.

Etimesgut’taki şantiyede çalışan 30 işçi bugün basın açıklaması yapmak istedi. İşçilerin açıklama yapacağı alana yığınak yapan polis, dayatmalarla işçilere engel olmaya ve baskı kurmaya çalışsa da açıklama yapıldı.

İşçilerin üyesi olduğu İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) tarafından yapılan açıklamada, 8 Kasım Cuma günü işçilerin gözaltına alındığı hatırlatılarak bunun işçilere gözdağı verme amacı taşıdığı ifade edildi.

İşçilerin ücretlerinin gasp edildiği ve patronun suç işlediği belirtilen açıklamada “Ücretlerinin ödenmemesi, sigorta primlerinin eksik yatırılması, AGİ’lerin verilmemesi, gerekli iş güvenliğinin alınmaması ve güvencesiz çalıştırılmak suçtur, suçlular da patronlardır” denildi.

Patronlar bırakın yargılanmayı, ödüllendiriliyor”

Bu suçları işleyen patronların yargılanmadığı gibi AKP iktidarı tarafından sürekli ödüllendirildiğine dikkat çekilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Her şantiyede bu suçlar işlenmesine rağmen patronların yargılandığına şahit olamazsınız. Bırakın yargılanmayı, patronların borçları silinerek, teşviklerle, bizlerin emeğiyle biriken işsizlik fonundan aldıkları kaynakla ödüllendiriliyor. Patronlar bu özgüvenle yaptıklarının hesabının sorulmayacağını inanıyor ve inşaat işçilerini köle olarak görüyor. İşçiyi köle olarak gören zihniyet karşımıza her şantiyede çıkıyor.”

Elya Center’da ücretlerini ve haklarını isteyen işçilerin servisle karakola götürülüp gözaltına alınmasının “patronların işçiye bakışının en somut göstergesi” olduğunun altı çizilen açıklamada İYİ-SEN’in patronlara boyun eğmeyeceği vurgulandı.

Açıklama, Elya Center işçilerinin ücretlerinin ve alacaklarının derhal ödenmesi talep edilerek “Aksi takdirde inşaat işçisi hakkını almak için tüm meşru mücadele yöntemlerini kullanarak mücadelesini sürdürecektir” ifadeleriyle son buldu.