Mayıs ayında 37 kadın katledildi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından hazırlanan rapora göre, Mayıs ayında 37 kadın katledildi.

  • Haber
  • |
  • Kadın
  • |
  • 11 Haziran 2019
  • 20:33

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), 2019 Mayıs ayı Kadına Yönelik Şiddet Raporu’nu açıkladı. Geçtiğimiz Mayıs ayında 37 kadının katledildiği belirtilen raporda, çocuk istismarı ve cinsel şiddetin basına yansıyanlardan daha fazla olduğuna dikkat çekildi.

Kadın cinayetlerinden 5’inin “şüpheli ölüm” olarak kayıtlara geçtiği belirtilen raporda, 21 kadının neden öldürüldüğünün tespit edilemediği bildirilerek “2’si ekonomik bahaneyle, 8’i kendi hayatına dair karar almak isterken ve 1’i de boşanmak istemesi sonucu öldürüldü. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” denildi. 

Rapora göre, 37 kadından 9’unun kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemezken, 11’i evli oldukları erkek, 5’i birlikte olduğu erkek, 4’ü ayrıldığı erkek, 1’i baba, 1’i kardeş, 4’ü oğlu, 2’si ise tanıdık/akrabalar tarafından öldürüldü.

Kadın cinayetlerinin illere göre dağılımı ise şöyle: “İstanbul 4, İzmir 4, Antalya 3, Kocaeli 3, Adana 2, Aydın 2, Diyarbakır 2, Kayseri 2, Samsun 2, Afyon 1, Bartın 1, Bingöl 1, Iğdır 1, Kütahya 1, Mersin 1, Niğde 1, Ordu 1, Osmaniye 1, Sakarya 1, Tekirdağ 1, Dersim 1, Uşak 1.” 

AKP şefi Tayyip Erdoğan’ın Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) bir kadının “İş bulamıyoruz” sözlerine atfen “Kocan ne iş yapıyor?” diye sorduğu hatırlatılan raporda, “Kadınlar ekonomik olarak evli oldukları erkeklere veya babalarına bağlı olmak zorunda değildir. Babası veya evli olduğu erkeğin çalışıyor olması durumunda kadınların işsiz kalmasının normal olduğu söylenemez. Kadınların özgürce çalışabileceği bir düzeni oluşturmak ve kadınların güçlendirmek devletin görevidir” denildi. 

Raporda çocuk istismarlarının devam ettiğine işaret edilmenin yanında, Mayıs ayında görülen kadın cinayeti davalarının sonuçları da paylaşıldı.