“AKP’nin kadın düşmanı politikalarına hayır!”

İzmir’de kadınlar, yeni yargı paketiyle gündeme gelen düzenlemeleri “Nafakanın gaspına hayır! İstismarın affına hayır!” diyerek protesto etti.

  • Haber
  • |
  • Kadın
  • |
  • 03 Kasım 2019
  • 09:31

İzmir’de Kadınlar Birlikte Güçlü bileşenleri AKP’nin yeni yargı paketindeki çocuk istismarını meşrulaştıran ve kadının nafaka hakkının elinden alınmasının önünü açan düzenlemelere karşı dün İzmir Karşıyaka’da eylem yaptı.

İş Bankası önünde saat 17.00’de kadınların bir araya geldiği eylemde, Kadınlar Birlikte Güçlü adına basın açıklaması yapıldı. “Nafakanın gaspına hayır! İstismarın affına hayır!” diyerek başlayan açıklamanın devamında “Kadın Cinayetlerini Acilen Önleyin!” dedikçe kadınların hayatlarını iyice tehlikeye atacak, şiddeti yaygınlaştıracak düzenlemelerle karşı karşıya kalındığı ifade edildi. “Kadınların nafaka hakkını gasp etmeye yeltenen, farklı kesimlerden kadınların isyanıyla defalarca püskürttüğümüz ‘çocuk istismarcılarına affı’ yeniden gündeme getiren ikinci yargı paketiyle böylesi bir düzenleme bir kez daha gündeme geldi” dendi.

Düzenlemenin kadınları ekonomik olarak güvencesizleştirerek şiddet dolu evliliklere mahkûm ettiği, 15 yaş altında evliliği, yani çocuk istismarını da meşrulaştırdığı belirtilen açıklamada Sonuç tam bir ikiyüzlülük: Kızlar çocuk yaşta evlendirilecek, istismarcılar ‘bir defaya mahsus’ diye affedilecek, bir gün şiddetten uzaklaşmak için boşanmaya kalktıklarında da ‘kendi imkânlarınla geçin’ denecek!” ifadeleri kullanıldı. “Buna daha kaç defa hayır dememiz gerekecek?” diye tepki gösterilen açıklamada Emine Bulut’un “Yaşamak istiyorum” feryatları hatırlatıldı.

Tekrar önünüze getirilen yargı paketi aynı zamanda 15 yaş altı evlilikleri - yani çocuğun cinsel istismarını - meşrulaştırmaya girişti! Biz 2016’da ‘tecavüzü meşrulaştıramazsınız’, 2018’de ‘istismarı affettirmeyiz’ diyerek bir araya gelen kadınlar bunu daha önce iki defa engelledik” denilen açıklama şu vurguyla son buldu:

“Biz kadınlar daha önce nasıl çocuk istismarı yasasına, ‘çocuk gelin olunmaz’ dediysek, kadın cinayetlerine karşı nasıl sokakta olduysak bundan sonra da, bir kişi daha eksilmemek için, kadın cinayetlerine imkân sağlayan eşitsizlik koşullarını ortadan kaldırmak için bu yargı paketine hep birlikte dur demek, ‘aklınıza bile getirmeyin’ demek zorundayız. Bu yasayı geçirmeyi aklınızdan bile geçirmeyin!”

Açıklamanın ardından eylem sloganlar ile bitirildi.

Kızıl Bayrak / İzmir