8 Mart eylemini hedef gösterenlere yanıt: “Bizim isyanımız kadın düşmanlığına”

8 Mart yürüyüşünün hedef gösterilmesine dair açıklama yapan ‘8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ platformu “Kimse çarpıtmasın: Bizim isyanımız polis barikatına, kadınların yürüyüşünü, 8 Mart’ı engellemek isteyenlere” vurgusu yaptı.

  • Haber
  • |
  • Kadın
  • |
  • 11 Mart 2019
  • 09:17

AKP iktidarının 8 Mart eylemlerine tahammülsüzlüğü ile hedef aldığı Taksim’deki gece yürüyüşüne ilişkin eylemi düzenleyen ‘8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ platformu yazılı açıklama yaptı.

Eyleme dair ortaya atılan iddiaların eylemdeki polis şiddettinin üzerini örtmeyeceği ifade edilen açıklamada, eylemin hedef gösterilmesinin, yalan haber ve nefretle karalanmasının kadın düşmanlığı olduğunun altı çizildi.

“Kimse çarpıtmasın: Bizim isyanımız polis barikatına, kadınların yürüyüşünü, 8 Mart’ı engellemek isteyenlere” vurgusu yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul Taksim’de 17. Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan/katılmaya çalışan on binlerce kadına uygulanan polis şiddetinin üzeri ayrıştırıcı-kutuplaştırıcı dille, seçim malzemesi de yapılarak, yalan haberle ve nefretle örtülemez. Başka kılıflara bürünmeye çalışılsa da bunun adı, kadın düşmanlığı.

16 yıldır bağımsız feministler tarafından sorun yaşanmadan yapılan bu yürüyüş, bu sene engellenmeye çalışıldı. Polis kadınların yolunu keserken, bir araya getirmezken, gaz sıkarken, arama yaparken ezan dinlemedi. 8 Mart’ta sesini yükseltmeye gelen kadınların kalabalığı polis barikatları arasına sıkıştırılmaya çalışıldı. Sığmadık.

16 yıldır yürüdüğümüz güzergâhta, yürümemizi engelleyip bizi caminin yanında tutanlar şimdi de kalkmış ezana karşısınız diyor. Kimse çarpıtmasın: Bizim isyanımız polis barikatına, kadınların yürüyüşünü, 8 Mart’ı engellemek isteyenlere... Biz 17 yıldır o caddedeyiz, her yıl aynı saatte sesimizi yükseltiyoruz. Toplumu bölen değil, beraber eşit ve özgür bir hayatı kuracak politikalarda ısrarcı olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyoruz. Biz kadınların derdi ortak; bizim derdimiz patriyarkayla, kadın düşmanlığıyla!”