Yargıtay Nihat Kazanhan davasında verilen cezayı ‘isabetli’ buldu

Cizre’de Nihat Kazanhan’ın öldürülmesine ilişkin sanık polisler hakkında verilen 13 yıl 4 ay hapis cezası ve beraat kararının bozulmasına ilişkin Yargıtay’a yapılan başvuru, “İsabetsizlik görülmemiştir” denilerek reddedildi.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 02 Temmuz 2019
  • 12:32

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 14 Ocak 2015 tarihinde evinin önünde oynarken vurulan 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın ölümüne ilişkin özel harekat polisi Mehmet Nurbaki Göçmez hakkında verilen 13 yıl 4 ay hapis cezası ile polis H.V. hakkındaki verilen beraat kararının bozulması için Yargıtay’a yapılan başvuru esastan reddedildi. 

Mezopotamya Ajansı’ndan Gökhen Altay’ın haberine göre, Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, Cizre 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından alınan ve Antep Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi tarafından da istinaf başvurusu reddedilen kararlara ilişkin "isabetsizlik görülmemiş" dedi. Yargıtay, sanık Mehmet Nurbaki Göçmez müdafilerinin tahliye taleplerine ilişkin de ret kararı aldı. 

Avukat: tutum değişmiyor

Yargıtay’ın verdiği kararı değerlendiren Kazanhan ailesinin avukatlarından Rojhat Dilsiz, “Verilen bu karar maalesef bu tarz dosyalarda iç hukuk yollarının çok etkili olmadığını gösteriyor. Failin kolluk olduğu dosyalarda yargının tutumu değişmiyor. Birkaç polisin ceza alıp, dosyanın bu şekilde kapatılmış olması, olayda sorumluluğu bulunan üst düzey yetkililerin aklanması anlamına gelir” değerlendirmesinde bulundu. 

Dosya AYM’ye taşınacak

Silopi’de evlerine giren panzer altında ezilerek hayatını kaybeden Yıldırım kardeşlerin ölümüne neden olan sanıklar hakkında bir süre önce verilen 2 yıl 1 ay ve beraat kararını hatırlatan Av. Dilsiz, “Silopi dosyasında olduğu gibi verilen bu kararlar, sahada görev yapan kolluk görevlilerini ‘nasılsa ceza almayız’ mantığıyla suç işlemeye sevk etmektedir. Nitekim daha önceden de bölgemizde yaşanan sokağa çıkma yasaklarında yetkililerinin ‘hakim karşısına çıkmaktan korkmayın’ demeleri de esasen gerçeği ortaya koyuyor” diye konuştu.  

Av. Dilsiz, dosyayı Anayasa Mahkemesi (AYM) taşıyacaklarını belirtti.