Yargıtay katil polise verilen cezayı çok buldu!

İstanbul’da bir genci öldüren polise verilen 15 yıl hapis cezasını Yargıtay çok buldu. Kararı bozan Yargıtay, katil polisin 9 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasını istedi.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 25 Haziran 2019
  • 16:13

Düzen yargısı bir kez daha katil polisi korudu. Mahkemenin verdiği kararı çok bulan Yargıtay, katil polisin 9 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasını istedi.

Hürriyet’ten Burcu Purtul Uçar’ın haberine göre, İstanbul Esenyurt’ta 16 Şubat 2017’de hırsızlık şüphesiyle gözaltına aldığı iki gencin birbirine kelepçeli olarak kaçması üzerine peşlerinden koşan polis Huzeyfe Davut Saygılı, havaya bir el ateş etti. Kovalamaca yaklaşık 150 metre sürdü. Polis çocukların durması üzerine elindeki silahla Ömer Barış Topkara’nın (16) omzuna vurdu.

O sırada ateş alan silahla başından vurulan Topkara olay yerinde yaşamını yitirdi. Katil polis Saygılı savcılık ifadesinde “Yere yatmalarını sağlamak için hamlede bulundum. O esnada silah ateş aldı. Parmağım tetikte değildi. 8 aydır görev yapmaktayım. Mesleki tecrübemin fazla olmaması ve olay esnasında yaşamış olduğum paniğin etkisiyle durum bu aşamaya gelmiştir. Pişmanım” dedi. Tutuklanan Saygılı hakkında ‘çocuğa karşı olası kastla öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası istendi.

Mahkeme ve BAM: Olası kast

Bakırköy 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Saygılı, 2017’de 11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Baba Seyfettin Topkara avukatı Fatih Köse aracılığıyla karara itiraz etti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (BAM), cezayı az buldu. BAM, haksız tahrik indiriminin asgari hadden yapılması gerektiğini belirterek cezayı 15 yıl hapis cezasına yükseltti. Bu kez sanık avukatı kararı temyiz etti.

Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, BAM’ın verdiği kararı bozdu. Suç niteliğinde yanılgıya düşüldüğünü gerekçe gösteren Yargıtay, sanığın “bilinçli taksirle ölümüne neden olma” suçundan 9 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Bozma ilamında ise sanığın uyarıya uymayan maktulü etkisiz hale getirmek amacıyla sağ elinde silahı tutarken dirseği ile maktulün omzuna vurduğu, bu sırada silah ateş alınca maktulün öldüğü belirtildi.

Baba Seyfettin Topkara ise şöyle konuştu: “Bozma ilamında dirseğiyle vururken demiş. Burada dirsek yok. Direkt silahın kabzasıyla vuruyor. Hâkimler bunu görmüyor mu görüntülerde? Oğlumu öldüren kişi 1-2 yıl sonra çıkacak ve hayatını sürdürecek. Karar oğlumun kemiklerini sızlatmıştır.”