Türkiye öğrenciye en az para harcayan 3. ülke

OECD’nin 2019 yılı eğitim raporunda Türkiye yine ortalamaların altında kaldı. Öğrenci başına en az harcama yapan 3. ülke oldu.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 11 Eylül 2019
  • 12:01

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 2019 yılı eğitim raporunun Türkiye bölümünü yayımladı. Eğitim sisteminin içinde bulunduğu olumsuz tabloyu bir kez daha gözler önüne seren rapora göre, Türkiye’nin öğrenci başına harcadığı para OECD ortalamasının çok altında kaldı. Lüksemburg, ABD ve Avusturya öğrenci başına en çok harcama yapan ilk üç ülke olurken Türkiye eğitime en az harcama yapan ülkeler sıralamasında üçüncü oldu.

Üniversite mezunlarının istihdamı daha da düştü

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, OECD’nin ülkelerin eğitim sistemlerinin yapısını, finansmanı ve performanslarını inceleyerek oluşturduğu eğitim raporunda Türkiye’ye ilişkin çarpıcı tespitler yer aldı. Raporda, Türkiye’deki üniversite mezunlarının istihdam oranının 2018 yılına göre altı puan düştüğü kaydedildi. Üniversitelerin öğrenci başına yaptığı harcamanın da düşük olduğu belirtilerek yükseköğretim finansmanının büyük ölçüde özel kaynaklardan karşılandığı vurgulandı.

Rapora göre Türkiye, üniversite mezunu kadınların istihdamında yine sınıfta kaldı. Üniversite mezunu kadınların yalnızca yüzde 62’si bir işe yerleşebildi. Lise mezunu yetişkin kadınların istihdama katılımı ise 2017 yılına göre 2018’de beş puan artarak yüzde 66’ya ulaştı. OECD, Türkiye’deki lise mezunu yetişkinlerin yüzde 65’inin, lise mezunu olmayan yetişkinlerin ise yüzde 54’ünün istihdam edildiğini açıkladı. Türkiye, üniversite mezunlarının istihdamında yüzde 66 ile OECD ülkeleri arasında en sonda yer aldı.

Yükseköğrenime katılım az

Türkiye, yükseköğrenime katılım oranında da OECD ortalamasını yakalayamadı. Türkiye’deki 25-34 yaş grubu gençlerin sadece yüzde 33’ünün üniversite mezunu olduğuna dikkati çekilen raporda, OECD ortalaması ise yüzde 44 olarak paylaşıldı.

Kadın-erkek eşit değil

Rapora göre, Türkiye’deki kadın-erkek eşitsizliği eğitim ve işe katılım konularında da kendisini gösterdi. Lise mezunu erkeklerin istihdam oranının, lise mezunu kadınların istihdam oranından iki buçuk kat fazla olduğu kaydedildi. Erkek üniversite mezunları da kadın üniversite mezunlarına göre 1,4 kat daha fazla iş yaşamına dahil oldu.

Üniversite mezunları daha çok kazanıyor

OECD, Türkiye’deki çalışan maaşlarının öğrenim durumlarına göre farklılıklarını da masaya yatırdı. Üniversite mezunları, OECD ortalamasına kıyasla daha az istihdam edilse de lise mezunu çalışanlara göre yüzde 64 daha fazla kazandı. Raporda, bu oranın OECD genelinde yüzde 55 olduğu aktarıldı.

Liseye gitmeyenlerin oranı ortalamanın üç katı

Raporda, Türkiye’de 25-34 yaş grubundaki kişilerin sadece yüzde 43’ünün lise mezunu olduğu anımsatılarak şu tespitlere yer verildi:

OECD genelinde lise eğitimine katılmayanların ortalama oranı yüzde 15. Bu oran, Türkiye’den üç kat daha düşük.

Türkiye’de liseden mezun olanların oranı yüzde 75 iken OECD ülkelerinin ortalaması yüzde 86.

Lise çağına gelip de liseye kayıt yaptıranların oranı Türkiye’de yüzde 73, OECD ülkelerinde ise ortalama yüzde 84.

Türkiye, kadın öğretmen sayısında da OECD ortalamasının çok gerisinde kaldı. OECD ülkelerinde yüzde 70 olan kadın öğretmen oranı, Türkiye’de yüzde 56 olarak gerçekleşti.