Şüpheli bir şekilde ölen askerin babası: Oğlumu öldürdüler

İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde askerlik yapan Jandarma Er Osman Özçalımlı’nın şüpheli bir şekilde ölü bulunmasının ardından, evladını toprağa veren babası Ahmet Özçalımlı “Oğlumu öldürdüler” dedi.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 04 Ağustos 2020
  • 21:33

İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde askerlik yapan Jandarma Er Osman Özçalımlı, şüpheli bir şekilde ölü bulunmasının ardından önceki gün Kars’ın Digor ilçesi Kocaköy (Naxşan) köyünde toprağa verildi. Aile cenazeye askerlerin katılmasını istemedi, tabut üzerindeki bayrağı da kaldırttı. Yeni Yaşam’a konuşan Osman Çalımlı’nın babası Ahmet Özçalımlı “Oğlumu öldürdüler” dedi.

Bayram sabahı aradı

Baba Özçalımlı, bayram sabahı oğlunun kendilerini aradığını belirterek, “‘Baba ben burada zordayım. Bana burada kafa tutuyorlar. Hakaret ediyorlar’ diye söyledi. Gel dedim nasıl geleyim dedi. Dedim sabret önce bir üstlerinle görüşeyim, konuşayım. Belki vicdanlı insanlardır, bir öğreneyim nedir ne değildir diye” diyerek sonrasında cezaevini defalarca aradığını söyledi.

“Oğlum sana emanet dedim”

Özçalımlı o gün yaşananları şöyle anlattı:

“Ulaşamadım kimseye. 156 ya da 156’yı aradım. Sonradan birine bağlandım. Yok, bilmiyorum, subay yok, nöbetçi bilmem kim yok. Yok, ufak tefek bir şeydir çözülür, halledilir, ben bakarım dediler. Bayramdır diyerek beni oyaladılar. Ta akşama kadar uğraştım. Bir türlü kimse benimle ilgilenmedi. Akşam, sanırım saat 10 olması lazım. Sonra baktım bir tanesi beni aradı. Dedi ben uzman çavuş Abdullah. Bölük komutanıyım. Dedi ‘senin oğlunla ilgili herhangi bir problem yok’. İçime biraz su serpti ama içime kuşku da düştü. Ben de yalvardım. Dedim oğlum diyor ki ben zor durumdayım. Hakarete uğruyorum. Bana vatan haini diyorlar. Yok dedi öyle bir şey yok. Onunla konuşmuşum, ufak bir şeydir, büyütülecek bir şey değildir. Tamam, amca sen merak etme dedi bana komutan. Bilmiyorum belki de beni avuttu. Ya da kandırdı. Çünkü sen bölük komutanı isen oğlum sana emanet. Dedim bak oğluma sahip çık, askere yolladım. Tamam, amca merak etme diye defalarca söyledi. Geceydi zaten fazla yapacağım bir şey de yoktu. Ama komutanın telefonundan sonra her halde o saattedir. Gece saatlerinde infaz ediyorlar. Öldürmüşler.”

“Sorumlu komutan”

Oğlunun İzmir’e yeni geldiğini belirten baba Özçalımlı, “Çocuğum daha 4 gündür oraya gelmişti. Çanakkale’den dağıtımı oraya çıkmıştı. Kimseyi daha bilmiyordu, tanımıyordu. Oğlum kim bunlar dedim. Oğlumun yaşındaki çocuklardır yani. Gece beni telefonla arayan bu Abdullah denilen komutan her şeyin sorumlusudur. Ben başka sorumlu düşünemiyorum. Nasıl oluyor da hem bölük komutanı hem de bana telefon ediyor. Konuştuğu akşamın sabahı aradı dedi senin oğlun hastanededir. Dedim hani her şey iyiydi benim oğlum neden hastanede. Dedim hiçbir şeyi yoktu benim oğlumun. Sen ne yaptın? Ne yaptınız öldürdünüz mü, nasıl yaptınız diye sordum. Oğlumu öldürdüler açıkça söylüyorum. Durum budur” diye konuştu. Oğlunun politik biri olmadığını ve lise mezunu olduğunu belirten baba Özçalımlı, “Yeni gitti askere. Haziran’ın 29 ya da 30’unda gitti askere. 33 günlük askerdi yani benim oğlum” dedi.

“Bir düştü, bir intihar dediler”

Oğlunun cenazesine ailesi ve akrabalarıyla birlikte morgda baktığını dile getiren baba Özçalımlı o anları ise şöyle aktardı:

“Cenazeye baktım. Darp içindeydi. Benim oğlum düşmedi. Benim oğlumu infaz ettiler. Benim oğlum öldürüldü. Ben tepki gösterdim ilk etapta Kars Digor Kaymakamı, İlçe Emniyet Müdürü ve İlçe Jandarma Komutanı geldi kapıya. ‘Senin oğlan dedi kalp krizi geçirmiş’. Ben de dedim benim oğlumu öldürmüşler. Ben size inanmıyorum dedim. Dedi otopsi çıkacak. 10 dakika aradan sonra ‘senin oğlun intihar etmiş’ dedi. Ben ona da dedim benim oğlum öldürüldü. 10 dakika sonra bu kez de dedi ‘senin oğlun 2. kattan düşmüş’. Bugün dünyanın her tarafında kameralar var. Hele cezaevinde. Hiç mi kamerada görüntüsü olmaz. Kameraları getirsinler, göstersinler. Benim oğlum atlamış mıdır? Atlamışsa kendisi mi atlamış, atmışlarsa da kim atmış görmek istiyorum. Dövdülerse de kim dövmüş bilmek istiyorum. Bunu bana göstersinler. Kaymakama da söyledim. Dedim devlet bana delilleri getirsin, net olarak ancak o zaman inanırım.”

Rapora inancı yok

Havaalanında askeri tören yapıldığını ancak köyde böyle bir törene olur vermediklerini vurgulayan Özçalımlı, oğlunun bayrakla defnedilmesine izin vermediğini ve yine askerlerin törende olmasını istemediğini ifade ederek, çıkacak otopsi raporuna da inancı olmadığını vurguladı.

Havuz, ölümü şüpheli bulmadı!

Anadolu Ajansı başta olmak üzere havuz medyası Özaçalımlı’nın şüpheli şekilde hayatını kaybetmesini “yüksekten düşen asker” olarak verdi. AA ise “İzmir’de hayatını kaybeden asker Kars’ta son yolculuğuna uğurlandı” olarak verdi. AA’nın başlığına sosyal medyada birçok tepki gelirken, bir yandan şüpheli ölümüne yer vermemesi bir yandan ise asker ölümlerinde “şehit” denilmesine rağmen Kürt olan Özçalımlı’ya denmemesine dikkat çekildi.