SETA’nın gazetecileri fişlemesine tepkiler

SETA’nın “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” adlı raporu açık bir fişleme olduğu gerekçesiyle gazetecilerden tepki gördü.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 07 Temmuz 2019
  • 09:59

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlıklı raporunu İsmail Çağlar, Kevser Hülya Akdemir ve Seca Toker hazırladı. Raporun temel özelliği, AKP yandaşı olmayan gazete ve gazetecilerin şeceresini çıkararak fişlemesi oldu. Öyle ki, raporda AKP yandaşı olmayan gazetecilerin bugün yazdıkları bir yana, özgeçmişleri dahi yer aldı.

SETA’nın gazetecileri fişlemeye dönük raporuna karşı DİSK Basın-İş, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Çağdaş Gazeteciler Sendikası (ÇGD) tepkilerini ortaya koydular

DİSK Basın-İş Sendikası, SETA’nın raporuna karşı tepkilerini şu ifadelerle gösterdi:

“Kimi zaman üniforma giydiler, kimi zaman sivil kıyafetler, Andıç hazırlamaktan, gazeteciler fişlemekten, tehdit etmekten vazgeçmediler. Bizler de gazetecilik yapmaktan, gerçekleri yazmaktan vazgeçmeyeceğiz. Siz ‘Uluslararası basının Türkiye’deki uzantıları’nı yazın, bizler de uluslararası sermayenin Türkiye’deki uzantılarını yazacağız. Gerçekleri öğrenmek isteyenlere, hapisteki meslektaşlarımıza sözümüz olsun SETA tarafından hazırlanan ‘raporda’ adı geçen tek bir meslektaşımızın başına gelecek olumsuzluktan, raporu hazırlayan, talimat veren ve yayına sunanlar sorumludur.”

TGS, “Bir tweet atmaya bile değmezsiniz ama meydanı boş sanmayın diye yazıyoruz: Saray’a yaranma çabanız zavallılık. Sizden korkan sizin gibi olsun!” ifadeleriyle tepkisini gösterdi.

ÇGD’nin açıklamasında da “Gazetecilerin, gazetecilik yapmalarına dahi tahammül edemeyen, tüm gazetecileri belli kalıpta görmeyi hedef edinen, gazetecileri toplumun bir kesimine hedef göstermekten çekinmeyen SETA’nın fişleme belgesi, tarihimizde kara lekelerden biri olarak anılacaktır. Türkiye’nin yeni ‘medya andıcı’ olarak gördüğümüz bu fişleme belgesini hazırlayan zihniyeti kınıyor, tüm meslektaşlarımızı basın ve kişisel özgürlüklerimize yapılan bu saldırıya karşı durmaya ve hukuki haklarını kullanmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.