SADAT Kaçak Saray’da: Kontrgerilla şefi Erdoğan’ın başdanışmanı oldu

Lice’deki bir köyü yakma iddiasıyla gündeme gelen ve kendilerini “askeri danışmanlık şirketi” olarak tanıtan kontrgerilla örgütü SADAT AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı oldu.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 17 Ağustos 2016
  • 09:34

Darbe girişiminin ardından, devletin ve TSK’nin yeniden yapılandırılması vurgusuyla Tayyip Erdoğan’ın çalışmalarına hız verdiği dönemde, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı’na, Kürdistan’daki kirli savaşta adını duyuran kontrgerilla örgütü SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık Şirketi’nin kurucusu Adnan Tanrıverdi getirildi. Kontrgerilla eğitimi verdiğini sitesinden açıkça belirtilen ve 2012’de kurulan SADAT’ı, “uluslararası savunma ve danışmanlık alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren ilk ve tek şirkettir” diye tanımlayan özel harpçi emekli Tuğgeneral Tanrıverdi’nin, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak seçilmesi, Erdoğan’ın bundan sonraki politikalarının sertleşeceği şeklinde yorumlandı.

Lice’de katliam yaptı

Geçen ay partisinin toplantısında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Lice’deki operasyonlarda gözaltına alınan 34 köylünün bir birim tarafından ölümle tehdit edildiğini, görevli bir subayın birime engel olduğunu söylemişti. “Bir birim geliyor. Sakallı, kollarında Arapça yazısı olan bir ekip, benzin getirtip köylüleri yakmaya çalışıyor. ‘Yakacağız’ diyor. Oradaki askeri subay izin verse belki de yakacaklar” diyen Tuncel, bölgede ‘SADAT’ isimli bir oluşumdan bahsedildiğini, yetkililerin bu iddialara açıklama getirmesini istemişti.

Cihatçı çeteleri eğitti

SADAT adlı bir kontrgerilla örgütünün olduğunun açığa çıkmasının ardından faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Adnan Tanrıverdi “Türkiye’nin köklü askeri gelenekleri ve birikimini ihtiyacı olarak ülkelere aktarmak. Kendi deneyimi ve birikimi olmayan ülkelerin silahlı kuvvetlerinin eğitim, strateji gibi ihtiyaçlarını karşılayacağız. Dünyada örneği çok. Türkiye’de ilk olacak” demişti.

SADAT’ın cihatçı çetelere eğitim verdiği de gündeme gelirken, Tanrıverdi, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile görüştüklerini söyleyerek “Onlar yardım talep etti biz de devlete ilettik” diye ifade etmişti.

Tanrıverdi, “İslam devletlerinin resmi silahlı kuvvetlerinin danışmanlık eğitim ve donatım hizmetleri vermek amacıyla kurulduk. Yaklaşık 10 İslam ülkesiyle irtibat halindeyiz” sözleriyle şirketin icraatlarını iletmişti.