Ölümlere karşı olmanın suç sayıldığı ülke: Türkiye

Cumartesi Anneleri’ne saldırıya rağmen basın açıklaması okundu. Gülseren Yoleri basın açıklamasını okuduktan sonra Fatma abla saldırıya tepki gösteren ve abisi Cemil’in akıbetini soran bir konuşma yaptı. Sonuç olarak saldırıya rağmen yine “insanlarımız ölmesin” denildi.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 13 Ekim 2019
  • 12:05

Sermaye devleti kendi uymadığı ve çiğnediği yazılı yasalar hazırlamakta oldukça “başarılı.” Bu uğursuz “başarısını” dün Cumartesi Anneleri’nin eyleminde de sergiledi.

12 Eylül darbesi sonrası gözaltında katledilen ve cansız bedeni kaybedilen Cemil Kırbayır’ın akıbetinin sorulacağı eylemde, basın metninde “Kuzeydoğu Suriye’ye yapılan askeri müdahale ülkede barış içinde yaşamı...” ifadelerinin okunmasının ardından polis saldırıya geçti.

Basın metninde yer alan ifadeler üzerine, hukukçu kimlik bir yana yazılı faşizan yasalara göre karar verecek bir savcı dava bile açamaz.

Buna rağmen polis saldırmakta bir an bile duraksamadı. Eylemden önce de “uyarı” görüntüsüyle savaştan bahsedilmemesi konusunda tehdit etmişlerdi.

Saldırıda Doğan Özkan’la birlikte bir kişi daha gözaltına alındı. Akşam saatlerinde götürüldükleri Karaköy karakolundan serbest bırakıldılar.

Fatma abla (Cemil Kırbayır’ın kardeşi) saldırıya karşı “Biz insanların ölmesini istemiyoruz” ifadeleriyle tepki gösterdi. Hanım abla da (Tosun) “Kaybedilenlerin akıbetini sormaya devam edeceğiz” ifadeleriyle Cumartesi Anneleri’nin kararlılığını ortaya koydu. Ki bu iki insan atılan gazlardan, kendi sağlık sorunları nedeniyle fazlasıyla etkilenmişlerdi.

Gaz, spreyle ve “şekerlemeyi” andıran kapsüllerle deyim yerindeyse “çaktırmadan” atıldı. Gaz insanlar hareket ettikçe yayılıyordu.

İHD’nin bulunduğu sokak tam anlamıyla polis ablukasına alındı. F Oturması eylemine katılacaklar bir yana, sokaktan sadece geçip gidecek olanlar bile sokağa alınmadı.

Saldırıya rağmen basın açıklaması okundu. Gülseren Yoleri basın açıklamasını okuduktan sonra Fatma abla saldırıya tepki gösteren ve abisi Cemil’in akıbetini soran bir konuşma yaptı. Sonuç olarak saldırıya rağmen yine “insanlarımız ölmesin” denildi.

M. Kurşun