Kaz Dağları’nda gece nöbetini sonlandırma kararı: Direniş sürüyor

Kaz Dağları’nda Su ve Vicdanı Nöbeti Koordinasyonu gece konaklamayı sonlandırdı, Çanakkale Belediyesi desteklerini çekti. Alanda kalmaya devam eden direnişçiler ise nöbeti sürdürüyor.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 20 Ağustos 2019
  • 12:05

Kaz Dağları’ndaki doğa talanına ve altın madenine karşı süren Su ve Vicdan Nöbeti’nde Fazıl Say konserinin ardından nöbet koordinasyonu gece konaklamayı sonlandırdı. Nöbete destek veren Çanakkale Belediyesi de desteklerini çekti.

Buna karşın alanda kalmaya devam eden direnişçiler, nöbeti sürdürme kararlılıklarını dile getirerek çevre katliamının gündemden düşmesine izin vermeyeceklerini dile getirdi.

Kaz Dağları’ndaki nöbet bugün 26. gününe girdi. T24’e bilgi veren Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı ve Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyonu Üyesi Rebiye Turan Ünüvar, çadırlı kampın eylem alanında yangın riski oluşturması nedeniyle konaklamayı kaldırdıklarını ancak eylemlerin hem Su ve Vicdan Nöbeti alanında hem de Çanakkale merkezinde devam edeceğini ifade etti.

Ünüvar, söz konusu kararın bayramdan iki gün önce alındığını ancak bayram dolayısıyla ziyaretçi sayısının artması ve Fazıl Say’ın kendilerine böyle bir talep dile getirmesi üzerine konaklamayı sona erdirme kararını konser sonrasına ertelediklerini ifade etti.

Biga yarımadası doğa katliamıyla karşı karşıya”

Ünüvar bundan sonra izlenecek yol haritasında ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Çanakkale merkez ve nöbet alanı olmak üzere iki merkez olacak. Çanakkale’den kalkan otobüsler, Türkiye’nin her yerinden gelen insanlara kamuoyundaki duyarlılığı artırmak amacıyla rehberlik edecek; bölgeye götürerek doğa katliamını gösterecek. Çanakkale tabanını da içine katarak, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesine yönelik bilimsel bir çalıştay yapılacak.

“Bu çalıştayda maden bölgesinin yalnızca Kirazlı-Balaban olmadığı aynı şirketin Ağı Dağı’nda bunun 3,5 katı büyüklüğünde bir bölgede altın arayacağını, toplamda 29 bölgede altın-gümüş maden işletmesi olduğunu, metalikleri de sayarsanız bunun 40’ı aştığını dolayısıyla Biga yarımadasının bir doğa katliamıyla karşı karşıya olduğunu bu kapı açılırsa bütün kapıların açılacağını anlatarak hem ulusal hem de uluslararası kamuoyunu sürdürme kararı aldık.”

Çadırlarda direniş sürüyor

Günlerdir Balaban’daki kamp alanında bulunan bir gönüllü, koordinasyon komitesinin çadırların varlığını ’sembolik’ olarak sürdürmesine ses çıkarmadığını ancak çadır nöbetinin kitlesel olarak devam etmesini istemediklerini belirterek, gelişmelere ilişkin şu bilgileri verdi:

“Dün akşam mobil tuvalet gitti. Bugün öğle saatlerinde elektrik kesildi, tekli bir konteyner tuvalet kalmıştı, onu da götürdüler. Çanakkale Belediyesi’ne ait banklar, tenteler ve bazı masalar gitti. Anlaşılan o ki bundan sonra Çanakkale Belediyesi’nin lojistik desteği olmayacak. Gıda desteği zaten asgari düzeye inmişti, bundan sonra az miktarda da olsa o desteğin olmayacağını söyleyebiliriz.”

Bölgedeki çevre katliamını gündemden düşürmeyeceğiz”

Çanakkale Belediyesi’nin de bileşenlerinden olduğu koordinasyon komitesinin çadırlı nöbetten vazgeçilmesi kararı almasının ardından kampta yeni bir organizasyon şeması kurulduğunu kaydeden gönüllüler, pazar gecesi Fazıl Say konserinin ardından yaklaşık 120 çadırın alanda kalmaya devam ettiğini aktardı. Alanda kalmaya devam edenlerin kendi içinde organize olmaya başladığı, farklı çalışma birimleri kurulduğu belirtilirken, gönüllüler belediyenin sağladığı imkanları geri çekmesiyle birlikte alandaki mevcudiyetin sürdürülebilmesi için STK’lardan ve vatandaşlardan destek isteneceğini kaydetti.

Balaban’daki kamp alanına kalmaya devam eden gönüllüler, çadırlı nöbetin bir sembol olduğunu belirterek, bölgede yaşanan çevre katliamının gündemden düşmesine izin vermeyeceklerini ifade etti.