Kayyımlı belediyeler: İsraf ve usulsüzlükler ayyuka çıkmıştı

31 Mart yerel seçimleriyle kayyımların belediyelerden gitmesiyle israf ve usulsüzlükler ayyuka çıkmıştı. Bugün tekrar kayyım atanan 3 büyükşehir belediyesinin de yer aldığı 13 belediyede toplam 196 usulsüzlük tespit edilmişti.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 19 Ağustos 2019
  • 11:36

Mardin, Van ve Diyarbakır belediyelerine bu sabah tekrar kayyım atanmasının ardından, bu belediyelere daha önce atanan kayyımların usulsüzlükleri, israf harcamaları bir kez daha gündeme geldi.

Sayıştay raporlarına göre, geçtiğimiz dönem kayyım atanan 13 belediyede toplam 196 usulsüzlük tespit edilmişti. Bu belediyeler arasında yer alan ve bu sabah tekrar kayyım atanan Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerinde lüks ve şatafata yapılan harcamalar, biriken borçlar 31 Mart seçimleri sonrasında kayyımların gitmesiyle ayyuka çıkmıştı.

Diyarbakır’da lüks ve şatafat: 2 milyon liralık makam odası

BirGün’ün haberine göre, Diyarbakır Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, kayyım döneminde belediyenin kaynaklarının nasıl har vurup harman savrulduğunu şu sözlerle ortaya sermişti: “Kayyım döneminde 1 ton 600 kilo fıstıklı kadayıf yemişler. Yüzlerce kahve fincan takımları göndermişler. Fincanlar 92 bin TL tutuyor. 92 bin TL fincan masrafıyla 460 ailenin bir aylık masrafını karşılayabiliyorsunuz.”

Kayyım Cumali Atilla, 2 milyon 127 bin 725 TL harcayarak kendisine lüks bir makam odası yaptırmıştı. Ayrıca kayyım Atilla’nın 2019 yılının ilk 3 ayında “özel kalem” bütçesinden yaptığı yemek harcamaları da dikkat çekmişti.

Ocak ayınca 59 bin liralık yemek harcaması yapan Atilla, Şubat ayında çıtayı yükselterek bunu 80 bin 427 liraya çıkarmıştı. Seçim çalışmalarının başladığı Mart ayında 105 bin liralık yemek bedelini aynı bütçeden karşılayan Atilla, Nisan ayının 6’sından 12’sine kadar 6 günde 11 bin liralık yemek bedelini de özel kalem bütçesinden karşılamıştı.

Mardin: Üç ayda 165 bin lira kuruyemiş ve kahveye

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Vali Mustafa Yaman, 2019’un ilk 3 ayında belediye bütçesinden “ağırlama bedeli” ve kente seçim çalışmaları için gelen AKP’li bakanlar için toplam 1 milyon 588 bin TL harcadı. Kuruyemiş ve kahve alımı için ödenen miktar, söz konusu harcamaların en dikkat çeken başlıkları arasında yer aldı.

Kayyım yönetimi, Ocak ayında 34 bin 550 TL, Şubat’ta 73 bin 900 TL ve Mart’ta 56 bin 100 TL olmak üzere toplam 164 bin 550 TL’ye sadece kuruyemiş ve kahve alımı yaptı. 3 kalem şeklinde faturalandırılan harcamalar, “ağırlama bedeli” olarak kayıt altına alındı. “Ağırlanan” kişilerin kim olduğuna dair ise herhangi bir bilgiye yer verilmedi.

Van: 1,389 milyar liralık borç

Van Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyum, 3 yıl içerisinde belediyeye 1 milyar 389 milyon TL borç bıraktı. Van Büyükşehir Belediyesi’nin ilk meclis toplantısında belediyenin borcunu açıklayan Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan, “Büyükşehir belediyesinin mevcut borç durumu 1 buçuk milyar TL’nin üzerindedir” demişti.

13 belediyede 196 usulsüzlük

Sayıştay’ın Kamu İdareleri Denetim Raporu’nda, kayyım atanan beledeyilerdeki usülsüzlükler tek tek sıralandı, üçü büyükşehir olmak üzere, kayyım atanan 13 belediyede toplam 196 usulsüzlük tespit edildi.

Belediyelere kayyum atanmasının yolu, darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL’de 4 Eylül 2016’da çıkarılan 674 sayılı KHK’da 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 45. maddesine yapılan eklemeyle açılmıştı. 2016’da atanmaya başlanan kayyumlar, 2019 yerel seçimlerine kadar görevlerini sürdürmüştü.

İLİŞKİLİ HABERLER