Kayyım atamalarına karşı barolardan ortak açıklama

Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyeleri’ne kayyım atanmasına karşı çok sayıda baro ortak açıklama yaptı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 19 Ağustos 2019
  • 19:51

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanmasını çok sayıda baro ortak açıklama yaparak protesto etti.

Açıklama, bu sabah üç büyükşehir belediyesine valilerin kayyım olarak atanması ve polis baskınlarına değinilerek “İçişleri Bakanlığının verilerine göre 418 kişi de gözaltına alınmış, aynı zamanda internete ve sosyal medyaya erişim de kısıtlanmıştır. Darbe sonrası yaşadığımız hukuksuzluklar, bir kez daha uygulamaya konulmuştur” ifadeleriyle başladı.

Belediyelere 2016 yılında yapılan kayyım atamalarının hatırlatıldığı açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“31 Mart 2019 seçimleri arifesinde, ‘seçilirlerse kayyım atarız’ tehdidi hayata geçirildi. YSK tarafından adaylıkları onaylanarak seçilen üç belediye başkanının, daha beş ay geçmeden devam eden ve henüz kesinleşmeyen soruşturma ve davalar gerekçe gösterilerek bir ‘idari karar’ ile görevlerinden uzaklaştırılmaları, idarenin yargı üzerindeki vesayetini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu uygulama ile Türkiye’nin idari yapısının yanı sıra, yargısı da ağır bir darbe daha almıştır.”

Yapılanın “idari bir darbe” olduğu belirtilen açıklama, “Bizler; barış içinde bir arada yaşama fikrini, demokratik hukuk devleti idealine olan inancı da tümden ortadan kaldıran bu hukuk dışı uygulamayı kabul etmiyoruz. OHAL uygulamalarının devamı olan bu hukuksuz uygulamadan vazgeçilerek, görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının derhal görevlerine iadesini talep ediyoruz” ifadeleriyle noktalandı.

Açıklamaya imza atan barolar şöyle:

Adana Barosu, Adıyaman Barosu, Ağrı Barosu, Ankara Barosu, Antalya Barosu, Artvin Barosu, Aydın Barosu, Batman Barosu, Bingöl Barosu, Bitlis Barosu, Bursa Barosu, Denizli Barosu, Diyarbakır Barosu, Düzce Barosu, Gaziantep Barosu, Hakkari Barosu, Hatay Barosu, İstanbul Barosu, İzmir Barosu, Kars-Ardahan Bölge Barosu, Mardin Barosu, Mersin Barosu, Muş Barosu, Siirt Barosu, Şanlıurfa Barosu, Şırnak Barosu, Tekirdağ Barosu, Tunceli Barosu, Van Barosu, Yalova Barosu.