Kadıköy’de kayyım protestoları: Gençlik eylemine saldırı

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılan eylemle kayyım atamaları protesto edildi. Gençlik örgütlerinin eylemine saldıran polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 23 Ağustos 2019
  • 22:12

AKP iktidarının Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atamasına karşı bugün Kadıköy’de eylemler yapıldı. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB başta olmak üzere 78 kurumun çağrısıyla Beşiktaş İskelesi önünde yapılan eylemle görevden alınan belediye başkanlarının görevlerine geri iade edilmesi istendi. Sonrasında gençlik örgütlerinin çağrısıyla buluşanlar ise polisin saldırısı ve gözaltı terörüyle karşılaştı.

Bu darbeyi kabul etmiyoruz”

İskele Meydanı’nda, HDP ve CHP milletvekillerinin de katıldığı eylemde, “Bu karanlıktan hep birlikte çıkacağız” pankartı açıldı. Eylem katılan kurumların kendi dövizlerini açtığı eylemde DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kamber Saygılı söz alarak seçimlerin hiçe sayılmasını teşhir etti ve “Bu darbeyi kabul etmiyoruz” dedi.

Ortak açıklamayı TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman okudu. “İdari darbe” ile belediye başkanlarının görevden alınıp kayyımlar atandığına değinilen açıklamada, “İktidarın amacı sandıkta kaybettiği yerel yönetimleri darbe ile geri almaktır” denildi. 7 Haziran 2015’ten bugüne AKP iktidarının yenilgilerinin hatırlatılarak sandıktaki kayıplarını darbe ile geri almaya çalıştığı belirtilen açıklamada, “Ülkeyi yönetenler, halkın bu net iradesine hakkı, hukuku, adaleti ve demokrasiyi ayaklar altına alarak yanıt vermektedir” ifadeleri kullanıldı.

Belediye başkanları görevlerine geri iade edilsin”

Bu sadece bir baskı politikası değil aynı zamanda da ayrıştırma ve savaş politikasıdır” diye devam eden açıklamada şu vurgu yapıldı:

“Diyarbakır’da, Van’da, Mardin’de atanan kayyımlara karşı çıkmak, hepimiz için demokrasiyi savunmaktır. Bizler halkın seçme ve seçilme hakkını ortadan kaldıracak girişimlere karşı halkın iradesini, demokrasiyi, adaleti ve barışı savunmaya devam edeceğimizi ilan ediyor, görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının derhal görevlerine iadesini talep ediyoruz.”

Gençlik eylemine yine polis saldırdı

HDP Kadıköy Gençlik Meclisi’nin çağrısıyla Zeki Göker Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapmak isteyen kitle polis engeliyle karşılaştı. Bunun üzerine ara sokaklarda yürüyüşe geçildi. “Her yer Amed her yer direniş!”, “Direne direne kazanacağız!” sloganları eşliğinde yapılan yürüyüşün Caferağa Spor Salonu’na ulaşmasının ardından burada basın açıklaması yapılmak istendi.

Polis açıklamaya yine izin vermeyince yasak protesto edilirken polis saldırıya geçti. Plastik mermi ve biber gazıyla gençlere saldıran polis Mezopotamya Ajansı muhabiri Berfin Aslan’ın ve Yeni Yaşam Gazetesi çalışanı Mehmet Şahin’in de aralarında olduğu en az 8 kişiyi gözaltına aldı.

İLİŞKİLİ HABERLER