Atılım, İzmir’de yasağa karşı dayanışmaya çağırdı

Atılım gazetesi, İzmir’de 25. yıl etkinliğinin yasaklanmasına karşı dayanışma çağrısı yaptı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 07 Kasım 2019
  • 13:13

Atılım gazetesinin 25. yıl dolayasıyla İzmir’de yapacağı dayanışma etkinliğinin içişleri bakanlığının talimatıyla yasaklanması, İHD yapılan basın toplantısı ile protesto edildi.

İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi’nde bugün saat 11.00’de HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, HDP il başkanı, 15’ler Derneği, HDK İzmir eş sözcüsü, ESP İzmir, SYKP, Devrimci Parti, BDSP’nin de katılımıyla basın toplantısı gerçekleştirildi.

Atılım gazetesi adına okunan basın metninde gazetenin kuruluşunun üzerinden 25 yıl geçtiğine değinilerek “Geride kalan yıllar boyunca büyük bedeller ödendi. Bir ayağımız işçi sınıfı ve ezilenlerin kurtuluşuna dair nerde kavga varsa orada, öteki ayağımız ise gözaltılarda, işkencehanelerde oldu” denildi.

Rojava’ya ve Suriye’ye dönük işgal saldırısına değinilerek “sermayenin kalemşorlarının sırça saraylara dönüştürdüğü medya plazalarında yalan haber ürettiği teşhir edildi ve Atılım gazetesinin işçi sınıfı ve ezilenlere gerçekleri aktardığı ifade edildi.

“Yasak yok hükmünde, etkinlik HDP İzmir il binasında yapılacak”

Bu onur ve inançla şekillenen 25 yılı kutlamak, okurlarımız ve dostlarımızla buluşmak için yapmayı planladığımız yıldönümü etkinliklerimizin İzmir ayağının İçişleri bakanlığı talimatı ve mülki idarenin kararıyla yasaklandığı bilgisini aldık” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, gerekçenin ise “etkinlik adı altında yasadışı örgüt propagandası yapılma ihtimali” olduğu belirtildi. Bu kararın hiçbir yasal, hukuki ya da meşru dayanağı bulunmadığı belirtilen açıklamada, etkiniliğin yapılacağı şöyle vurgulandı:

Atılım gazetesi kendisini yasayla değil tarihsel ve toplumsal meşruiyetiyle yaratan yayın çizgisinin gereği olarak bu kararın yok hükmünde olduğu inancındadır. Bu nedenle 8 Kasım 2019 günü saat 19.00'da Çiğli Belediyesi Konferans salonunda yapılmasını planladığımız 25. kuruluş yıldönümü etkinliğimiz yasaklama kararı ve salonun iptal edilmesi nedeniyle aynı gün ve saatte Halkların Demokratik Partisi İzmir İl binasında yapılacaktır.”

Açıklamanın ardından HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni söz aldı. AKP iktidarının saldırı politikalarına değinen Çepni, HDP üzerindeki baskıların yanı sıra, her alanda saldırıların tırmandığını dile getirdi. “Ne yaparsa yapsınlar işçileri emekçileri ve ezilenleri susturamayacaklar. Özgür basını susturamayacaklar” vurgusu yapan Çepni, Atılım gazetesi etkinliğine dayanışma ve destek çağrısında bulundu.

Basın toplantısı desteğe gelenlere teşekkür edilerek bitirildi.

Kızıl Bayrak / İzmir