İBB’den vakıf ve derneklere 850 milyon lira aktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 ve daha öncesinde vakıf, dernek ve cemaatlere sunduğu kaynak 847 milyon lirayı geçti.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 20 Nisan 2019
  • 15:39

Dinci-gerici tarikatların da aralarında olduğu vakıf ve dernekleri ihya eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, bu yönde hazırlanan rapor basına sızdı. “STK-Okul-Yurt 2018” adlı faaliyet raporuna göre, 2018 ve önceki yıllarda, vakıf ve derneklere sunulan kaynak 850 milyon lirayı buluyor. Para aktarılan vakıf ve derneklerin Erdoğan ailesinin yönetiminde olması da dikkat çekiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Tarık Balyalı’nın paylaştığı raporun belediye meclisine sunulmadığı ifade edilirken, rapordan yansıyana göre, toplam aktarılan para tutarı 847 milyon 592 bin 858 lira oldu.

Dernek ve vakıflara peşkeş çekilen bu paralara kılıf da “yardımlar, kiralama, ulaşım, bakım, onarım ve tadilat, malzeme, yeme-içme ve gezi” oldu.

DW Türkçe’den Tunca Öğreten’in haberine göre, İBB’den en fazla yardım alan kurum, mütevelli heyetinde AKP şefi Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA). 2018 ve öncesini kapsayan raporda TÜGVA’nın 74,3 milyon liralık yardım aldığı görülüyor.

TÜGVA’yı 51 milyon 593 bin 44 lira ile Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) izliyor. 1996 yılında İSEGEV adıyla kurulan vakıf, 2011 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla vergi muafiyeti aldı ve vakfın kurucuları arasında yine Bilal Erdoğan yer alıyor. Vakıf, vergi muafiyetinin ardından 2012’de adını TÜRGEV olarak değiştirdi. TÜRGEV’in bugünkü yönetim kurulundaysa aynı zamanda Erdoğan’ın kızı olan Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın eşi Esra Albayrak da yer alıyor. TÜRGEV’e dair en ilginç detaysa, İBB eski başkanı Mevlüt Uysal’ın da yönetim kurulunda bulunuyor olması.

41,1 milyon lira destekle listenin üçüncü sırasında Türkiye Teknoloji Takımı (T3) bulunuyor. Vakfın mütevelli heyeti başkanı, Baykar Makina’nın teknik müdürü Selçuk Bayraktar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı olan Bayraktar, Türk Silahlı Kuvvetleri için insansız hava aracı da üretiyor.

İstismarcı Ensar Vakfı da başlarda

İBB, T3’ün ardından en fazla yardımı Ensar Vakfı’na yapmış. 29 milyon 797 bin 240 lira para alan Ensar Vakfı, Karaman’daki kayıt dışı yurtta çocuk istismarıyla gündeme gelmişti. Önceki yıl Milli Eğitim Bakanlığı da, vakıfla beş yıllık eğitim, seminer, gezi ve proje protokolü imzalayarak tepki çekmişti.

Faaliyet raporuna göre İBB’den destek alan, Erdoğan ailesine ait vakıflardan bir diğeri de Okçular Vakfı. 16,6 milyon liralık yardım alan vakfın mütevelli heyetinde yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan bulunuyor.

İBB eski başkanlarından Kadir Topbaş’ın ağabeyi Ahmet Hamdi Topbaş’ın yönetim kurulu başkanı olduğu Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı da 16,5 milyon liralık destek almış. Pelin Ünker’in 2016’da Cumhuriyet’te yaptığı Panama Belgeleri haberine göre Erenköy Cemaati’ne bağlı olan vakıf, topladığı yardım paralarını İsviçre’deki banka hesaplarına yatırmıştı.