Hrant Dink anıldı: Utanmak için geç değil

Hrant Dink katledilişinin 13. yılında “Utanmak için geç değil” vurgusuyla vurulduğu yerde ve pek çok ilde anıldı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 19 Ocak 2020
  • 17:23

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink katledilişinin 13. yılında katledildiği yer olan, Agos gazetesinin eski binasının önünde anıldı.

“Utanmak için geç değil” vurgusuyla yapılan anma töreni içi saat 12.00’den itibaren insanlar Agos gazetesinin eski yeri önünde toplanmaya başladı.

Dink’in vurulduğu yer karanfillerle donatıldı. Agos gazetesinin eski binasına “Onüçüncü yıl utanmak için geç değil! Biz bitti demeden bu dava bitmez!”, “Vazgeçmiyoruz Ahparig!”, “Adalet istiyoruz!” yazılı dövizler ile Dink’in resmi asıldı.

Hrant Dink’in arkadaşı Bülent Aydın, 2015 yılında Diyarbakır Sur’da öldürülen Tahir Elçi ve geçtiğimiz yaz geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Cüneyt Cebenoyan’ı andı, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’ya selam gönderdi.

“Buradayız Ahparig!”, “Hrant için adalet için!”, “Hepimiz Hrantız hepimiz Ermeniyiz!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant!”, “Biz bitti demeden bu dava bitmez!”, “Katil devlet hesap verecek!” sloganlarının atıldığı anma etkinliği Dink’in vurulduğu saatte saygı duruşu ve “Biz Ermenilerin bu topraklarda gözümüz var, köklerimiz burada” cümlesinin yer aldığı röportajın dinlenmesiyle başlandı.

Anmada, 1994 yılında faili meçhul cinayetle katledilen Avukat Yusuf Ekinci'nin oğlu Sertaç Ekinci kısa bir konuşma yaptı.

Ardından Şebnem Korur Fincancı basın metnini okudu. Hrant Dink’in katledilişinin ardından 13 yıldır faillerinin köşe bucak devlet tarafından kaçırıldığını söyleyen Fincancı, şunları söyledi:

“Daha birkaç gün önce kayıplara karıştı Keldani bir çift, Süryani Mor Yakup Manastırı rahibi Aho’yu gözaltına aldılar. Kılıçtan geçirmek, çöllere sürmek yetmedi, her gün yeniden yaşasın o güvercin tedirginliğini Türkiyeli Ermeniler diye elinden geleni ardına koymadı devlet erki. Yaşadıkları mahallelerin adı Bozkurt, caddesi Ergenekon, okulları Talat Paşa nam, soykırım Osmanlının ama iade-i itibar Türkiye Cumhuriyetinin oldu. Birlikte yaşamayı, çok dilli, çok kültürlü olmayı başaramadığımız gibi yarattığımız kuraklıktan da utanmaz olduk. Sıra Kürtlere geldiğinde havan mermileri ile delik deşik ettikleri evlerin duvarlarına yazılama yaptı devletin memuru.”

Fincancı, “Sözümüz var Hrant'a, yaralarımızı bilip de onarmak boynumuzun borcu. Yarın yüzleştiğimizde, küçük Eichmann'lar yalnızca emre itaat ettiklerinden dem vurup sıradanlaştırmaya çalıştığında kötülüğü, utanmak için geç değil, evet ama kötülüğü tanımalı ve sahiplerini bir bir ortaya koymalıyız” dedi.

Dink için açıklama ve anmalar

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Dink için yazılı bir mesajda “Hrant’ın yoldaşları olarak bizler, onun barış düşünün savunucusu olmaya ve katillerinin peşini bırakmamaya kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ankara’da, Malatya’da doğduğu evin önünde, Adana’da ve pek çok ilde Hrant Dink anmaları yapıldı.