Hasan Akman’ın hükmünü hapishane idaresi verdi!

Tutsak sınıf devrimcisi Hasan Akman’ın, babasının vefatının ardından taziye ziyaretinde bulunmak için yaptığı başvuru savcılık tarafından reddedilmişti. Savcılık kararında, hapishane idaresinin Akman hakkında bildirdiği “örgütten ayrılmadı” görüşü etkili oldu.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 11 Eylül 2019
  • 15:51

Ankara’da 1 Mayıs sabahı yapılan polis baskınlarında gözaltına alınan ve sonrasında tutuklanan sınıf devrimcisi Hasan Akman, halen Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde tutuluyor.

Geçtiğimiz haftalarda babasını yitiren Akman, taziye ziyareti için yaptığı başvurunun reddedildiğini, gerekçenin de hapishane idaresinin “örgütten ayrılmadı” görüşünün olduğunu belirtti. Hakkında açılan dava kesinleşmeden böyle bir gerekçenin öne sürülmesinin hapishane idaresi tarafından hüküm verilmesi anlamına geldiğini söyleyen Akman, “‘Sen teslim olmaz, bize boyun eğmez ve direnmeye devam edersen biz de senin en insani isteğini reddederek seni böyle cezalandırırız’ denmektedir” diye belirtti.

Akman, İstanbul’dan bir yoldaşına yazdığı mektupta süreci şöyle anlattı:

“Babamın vefat ettiği haberini aldıktan sonra Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı’na taziye ziyaretinde bulunmak için bir dilekçe yazmıştım. Cenazeye katılamadığım için en azından ailemi ve babamın mezarını görürüm diye düşünüyordum. Ama olmadı, verdiğim dilekçe ‘güvenlik’ gerekçesiyle reddedildi. Hapishane idaresinin savcılığa gönderdiği yazıda ‘adı geçen tutuklunun kapılara vurma, oturma eylemi gibi eylemlerde bulunduğu, bu nedenle hakkında verilen iki adet disiplin cezası bulunduğu, örgütten ayrılmadığı, bu nedenle izin verilmesinin güvenlik bakımından sakıncalı olabileceğinin değerlendirildiği bildirilmiştir’ denmektedir. İdare kendini hüküm veren mahkeme yerine koymuş, halen tutuklu olmama ve hakkımda kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmamasına rağmen ‘örgütten ayrılmadığıma’, dolayısıyla ‘örgüt üyesi olduğuma’ hükmetmiştir. Ayrıca hakkımda verilen kesinleşmiş bir ‘disiplin cezası’ yoktur. İzin talebimin reddedilmesine itiraz süreci halen devam etmektedir. Savcılık, hapishane idaresinin yalanlarını taziye izni talebimin reddi için kendine dayanak yapmıştır. ‘Sen teslim olmaz, bize boyun eğmez ve direnmeye devam edersen biz de senin en insani isteğini reddederek seni böyle cezalandırırız’ denmektedir.”