ESP, İstanbul’daki gözaltıları protesto etti

ESP Ankara ve Adana il örgütleri bugün düzenledikleri basın toplantısıyla ESP Eş Genel Başkanı ve üyelerinin gözaltına alınmasını protesto etti.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 11 Eylül 2019
  • 14:50

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Ankara ve Adana il örgütleri, İstanbul’da ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve üyelerinin gözaltına alınmasını bugün düzenledikleri basın toplantılarıyla protesto etti.

Ankara

ESP Genel Merkez binasında yapılan toplantıda basın metnini ESP Ankara İl Başkanı Mehmet Ali Tosun okudu. Daha önceki gözaltılardan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan ve haftada 3 gün imza veren ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü’nün son bir haftada 3 kez gözaltına alındığını belirten Tosun, partilerinin kayyımlara karşı mücadele ettiğini, Suruç katliamını yapanlardan hesap sormayı sürdürdüğünü ifade etti. Gözaltıların bu mücadeleye karşı olduğunu söyleyen Tosun bu saldırılara karşı şu ifadelerle ortak mücadele çağrısı yaptı:

“AKP’nin tek adam rejimine karşı olan ve siyaset yapma hakkını savunan tüm devrimci, demokratik ve yurtsever kamuoyunu tutum almaya ve bu saldırıları birlikte püskürtmeye çağırıyoruz.”

Tosun’un ardından söz alan HDP Ankara İl Eşbaşkanı Hüseyin Gever dünkü gözaltına almaların kayyımlara karşı verilen mücadeleden kaynaklı olduğunu belirterek, ESP’ye, demokrasi güçlerine yönelik baskılara sessiz kalmayacaklarını ve birleşik demokratik mücadele ile bu saldırıları geri püskürteceklerini ifade etti.

Son olarak söz alan Alınteri Ankara Temsilcisi Zarife Çamalan da gözaltı terörünü protesto ederek, birlikte mücadele edeceklerini dile getirdi.

Adana

ESP Adana İl Örgütü’nün düzenlediği basın toplantısına, HDP, HDK, Yeşiller ve Sol, Eğitim Sen, Anadoluder ve Devrimci Parti temsilcileri de katıldı.

ESP Parti Meclisi Üyesi Osman Kara tarafından okunan açıklamada, AKP iktidarının OHAL’in fiili yasak ve baskılarını sürdürdüğü, kendisine muhalif hiçir partiye siyaset hakkı tanımadığı belirtildi. Tek adam rejimine karşı ortak tutum alma ve saldırıları birlikte püskürtme çağrısı yapılan açıklamada, gözaltıların yarın adliyeye çıkarılacağı bilgisi paylaşıldı.