Diyarbakır’da kayyımı protesto eylemine polis saldırdı

Diyarbakır’da kayyım atamasını protesto etmek için oturma eyleminin ardından yürüyüşe geçen kitleye polis saldırdı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 21 Ağustos 2019
  • 15:31

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye eşbaşkanlarının görevden alınıp yerlerine kayyım atanmasına karşı Diyarbakır’da bugün de protesto eylemi yapılmak istendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri ve belediye eşbaşkanlarının da içerisinde bulunduğu kitle Lise Caddesi’nde toplandı. Buradan Diyarbakır Büyükşehir Belediye binası önüne yürümek isteyen kitleyi polis, abluka altına alarak yürüyüşü engelemeye çalıştı. Bunun üzerine kitle oturma eylemine başladı.

Oturma eylemi sırasında konuşan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven, “Her gün eylem her gün direniş” vurgusu yaptı. Kayyımın hak ve özgürlük gaspı demek olduğunu belirterek kayyımlı belediyelerdeki yağma ve soyguna dikkat çeken Güven “Kayyım demek hırsızlık demektir” dedi. Türkiye Kürdistanı’nın yanı sıra Kürdistan’ın dört parçasında direnişin önemine de işaret eden Güven, Türkiye halkına kayyımlara karşı mücadele çağrısı yaparak şunları ifade etti:

“Türkiye cephesinde destek gelse de bu işin muhatabı biz Kürtleriz. Halkın iradesine el konulmuştur. Kayyım ataması bir darbedir. Buna karşı her gün eylem, her gün direniş diyeceğiz. Kürt halkı iradesini ortaya koyacaktır.”

Açıklamanın ardından kitle iki gruba ayrılarak yürüyüşe geçti. Sur ilçesine ve Ofis semtine doğru yapılan yürüyüşlere polis saldırdı.

Sur’a doğru “Amed uyuma iradene sahip çık!” sloganının da atıldığı yürüyüşe polis TOMA’larla saldırdı. Saldırıda en az 5 kişi gözaltına alındı.

Ofis’e doğru “Direne direne kazanacağız!”, “Amed bizim irademizdir!” sloganları eşliğinde yürüyen kitle Anıt Park yakınında polis saldırısına uğradı. Tazyikli suyla saldırının ardından toplanarak yürüyüşe devam eden kitle Ofis semtinde tekrar polis saldırısıyla karşılaştı. HDP milletvekili Remziye Tosun’un baygınlık geçirdiği saldırıda 10’dan fazla kişi gözaltına alındı.