Diyarbakır katliamı davasında karar

5 Haziran 2015 tarihinde HDP’nin Diyarbakır’da gerçekleştirdiği mitingde cihatçı IŞİD çetesi bombalı saldırı gerçekleştirmiş, katliamda beş kişi yaşamını yitirmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı. Katliamın ardından 5 sanığa açılan davada mahkeme heyeti kararını açıkladı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 13 Aralık 2019
  • 22:11

5 Haziran 2015 tarihinde HDP’nin Diyarbakır’da gerçekleştirdiği mitingde cihatçı IŞİD çetesi bombalı saldırı gerçekleştirmiş, katliamda beş kişi yaşamını yitirmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı. Katliamın ardından 5 sanığa dava açılmıştı.

Dava sürecinde bugün mahkeme heyeti kararını açıkladı.

Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yer alan habere göre; mahkeme heyeti sanıklar Orhan Gönder, Mustafa Kılıç, İsmail Korkmaz hakkında Anayasa'yı ihlalden ağırlaştırılmış müebbet, 4 kişiyi öldürmekten 4 kez ağırlaştırılmış müebbet, nitelikli öldürmeye teşebbüsten 104 kere 17 yıl, öldürmeye teşebbüsten 102 kere 14 yıl, tehlikeli madde bulundurmaktan 13 yıl 4 ay ve para cezası verdi. Sanık Burhan Gök hakkında ise tehlikeli madde bulundurmak, anayasal ihlalden ve öldürmeye teşebbüs suçundan oy birliği ile beraatine karar verildi.

İddianamede Orhan Gönder, İsmail Korkmaz, Mustafa Kılınç, Burhan Gök ve İlhami Balı (firari sanık) hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Nitelikli öldürme”, “Nitelikli öldürmeye teşebbüs” ve “Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma” suçlarından 5’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 4 bin 101’er yıldan 6 bin 138’er yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Davada Gönder, Kılınç ve Korkmaz tutuklu yargılanırken, Burhan Gök “suç vasfının lehine değişme ihtimali” nedeniyle 11 Aralık 2018’de görülen 6’ncı duruşmada tahliye edilmişti. İddianamede, Gök’ün Orhan Gönder ve Mustafa Kılınç’ı Antep’te bir dairede sakladığı, ayrıca IŞİD’lileri Suriye’deki kamplara gönderdiği belirtiliyor.

Saldırıya ilişkin gerekli güvenlik tedbiri almayan ve Orhan Gönder hakkında yasal işlem yapmayan polisler ve birinci patlamanın yaşandığı Farabi Anadolu İmam Hatip Lisesi önünde güvenliği sağlamakla görevli 14 polis hakkında “görevi kötüye kullanmak”tan Diyarbakır 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nce dava açılmıştı.

Son olarak bombalı saldırıda ihmalleri olan biri emniyet müdürü beş polis hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçundan ek iddianame hazırlanmıştı. Böylece bu davadaki sanık polis sayısı 19’a yükselmişti.

Duruşma sonrası saldırıda yaşamını yitiren kişilerin yakınları ve yaralılar milletvekilleri ile avukatların katılımıyla açıklama yapmak istedi. Polis, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları'nın konuşmaya başladığı anda Valilik izninin olmamasını gerekçe göstererek kitleye saldırdı.

Kitle "Biz bitti demeden bu dava bitmez", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları atarak adliye önünden ayrıldı.