Ankara’da 9 ayda en az 1436 gözaltı

Eylül sonu itibarıyla Ankara’da en az 1436 kişi gözaltına alınırken, 134 kişi polis tarafından darp edildi ve bu esnada 5 kişi ciddi şekilde yaralandı. 3 kişi gözaltında işkenceye uğradı.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 01 Ekim 2019
  • 20:53

İnsan hakları örgütleri, Ankara Barosu ve Ankara Tabip Odası, bu yılın ilk 9 ayında kentte yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin hazırladıkları raporu açıkladı.

Devlet terörünü gözler önüne seren rapora göre ilk 9 ayda en az 1436 kişinin gözaltına alındığı Ankara’da, 134 kişi darp edilerek gözaltına alındı, 5 kişi bu esnada ciddi şekilde yaralandı. Gözaltında en az 3 kişi işkenceye maruz kaldı.

Ankara Tabip Odası, İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi tarafından hazırlanan raporda, darbe girişiminin ardından kentin merkezi alanlarında uygulanmaya başlanan eylem yasakları hatırlatıldı. Yüksel Caddesi, Güvenpark, Sakarya Caddesi başta olmak üzere eylem yasaklarının kentin her alanına yayıldığı ifade edilen raporda, polis eliyle hayata geçirilen devlet terörü şu ifadelerle dile getirildi:

“Yapılmaya çalışılan tüm basın açıklamalarında kitleler polisin şiddeti ile karşılaşmakta, bu şiddetin haberini yapmak isteyen gazetecilerin haber alma ve yapma hakkı engellenmektedir. Kişiler vücut ve ruh bütünlüklerine zarar gelecek şekilde fiziksel ve psikolojik şiddete maruz bırakılmaktadırlar.”

Raporun özet bölümündeki 9 aylık bilançoya göre, hak ihlallerinden öne çıkanlar şu şekilde:

- En az 1436 kişi gözaltına alındı, 3 kişi tutuklandı, 3 kişiye gözaltı merkezinde işkence yapıldı.

- En az 134 kişiye fiziksel şiddet uygulanarak ve darp edilerek gözaltı işlemi yapıldı. 5 kişide gözaltı esnasında ciddi yaralanma meydana geldi.

- Bir kişi kaçırılmaya çalışıldı. Ayrıca, ailelerinin aktarımına göre kaçırılan 7 kişiden 3 kişi hâlâ kayıp.

Hak ihlallerine karşı taleplerin de sıralandığı raporda, eylem yasaklarına son verilmesi, Yüksel Caddesi’ndeki seyyar karakolun kaldırılması, eylemlere şiddet uygulayan polislere ceza verilmesi, 2016 yılında yürürlüğe giren düzenleme ile oluşturulan Kolluk Gözetim Komisyonu’nun hak ihlallerine dair sorumluluğunu yerine getirmesi istendi.