AKP seçim öncesi İBB’ye para yağdırdı

AKP 23 Haziran öncesi İBB’ye yapılacak ödemeleri erken yaparken, usule aykırı olan bu durumla Temmuz ayında belediye çalışanlarının maaşının dahi ödenemeyeceği belirtildi.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 17 Haziran 2019
  • 10:33

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin 23 Haziran’da yenilenmesinden önce AKP İBB’ye para yağdırdı. Hiçbir belediyeye ödeme yapılmamasına karşın İBB’ye aktarılan milyonlarca lira nedeniyle seçim sonrası belediye bütçesinde ciddi sıkıntılar yaşanacağına dikkat çekildi. Bu durumda seçilecek belediye başkanının Temmuz’da belediye çalışanlarının maaşlarını dahi ödemekte zorlanacağı belirtildi.

Sözcü'den Özlem Güvemli’nin haberine göre, CHP’li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, Hazine'den 23 Haziran seçimleri öncesinde usule aykırı İBB’ye milyonlarca liralık ödeme yapıldığını öne sürdü.

Haziran’da para yağdı

Ataman’ın iddiasına göre Hazine, İstanbul Beyoğlu’nda 30 bin 507 metrekarelik AKM arazisinin 10 bin metrekaresinin sahibi olan İBB'ye kamulaştırma bedeli olarak ödenmek üzere 23 Mayıs 2019'da Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’ne 419 milyon 651 bin TL gönderdi. Bu ödemeden sadece bir hafta sonra da İBB’ye ödenmek üzere İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne 551 milyon TL gönderildi. Ataman bu olağan dışı ödemelerin dikkat çekici olduğunu belirterek, “Hazine hiçbir belediyeye Haziran 2019 payını göndermezken, İBB’ye ayrıcalık tanıdı ve Haziran ayı vergi gelirleri payı olarak İBB’ye 10 Haziran'da 650 milyon TL ve 14 Haziran'da ise 309 milyon 927 bin 772 TL gönderdi” iddiasında bulundu.

‘Temmuz maaşları ödenemez’

Ataman, seçilecek başkanın memur ve işçilerin temmuz maaşlarını ödemekte dahi zorlanabileceğini ifade etti. Bu ödemelerin nerelere aktarılacağını soran Ataman şöyle devam etti: “Kamu görevlileri tüm işlemleri yasalara uygun olarak yapmalı. Bu suçtur. Öte yandan CHP’li büyükşehir belediye başkanları bırakın para istemeyi kendi imkanlarıyla metro yapmak için yaptıkları başvurularda bile izin alamıyor.”