2018’de basında baskı iklimi hakim

CHP milletvekilleri Utku Çakırözer ve Atilla Sertel, hazırladıkları raporla basına yönelik baskıların 2018 tablosunu ortaya koydu: 2018’de basında baskı iklimi hakim oldu.

  • Haber
  • |
  • Güncel
  • |
  • 21 Mart 2019
  • 10:11

CHP’nin gazeteci kökenli milletvekilleri Utku Çakırözer ve Atilla Sertel, 2018 yılı basında baskı iklimini ortaya seren bir rapor hazırladı.

Raporda basına yönelik baskı ve saldırılar şu ifadelerle aktarıldı:

“* Freedom House 2018 ve 2019 Dünya Özgürlükler Raporları’nda Türkiye 'özgür olmayan ülke' olarak tanımlanmakta. Türkiye listede Irak, Tunus, Mozambik, Burkina Faso, Ukrayna ve Pakistan’ın gerisinde kaldı.

* Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü 2018 Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasında Türkiye, 180 ülke arasında 157. sırada. Türkiye 3 yıldır üst üste en fazla gazeteciyi hapse atan ülke konumunda. Türkiye, dünyada en fazla tutuklu gazeteci bulunduran üçüncü ülke.

* Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde aleyhinde hak ihlali başvurusu yapılan ve ihlal kararları verilen ikinci ülke Türkiye. Türkiye, ifade özgürlüğünü 2017 yılından sonra 2018 yılında da Avrupa Konseyi ülkeleri içinde en fazla ihlal eden ülke.”

Raporda, Türkiye’de gazetecilerin yaptığı haberler nedeniyle, “cumhurbaşkanına hakaret”, “terör örgütü propagandası yapmak” gibi bahanelerle gözaltına alındığı ve tutuklandıkları belirtildi. Gözaltına alınan ve tutuklanan gazetecilerin cumhurbaşkanı ya da bakanlar tarafından hedef gösterildiği vurgulandı.

Medyanın büyük çoğunluğunun AKP iktidarının kontrolünde olduğu belirtilen raporda, medyadaki tekellerin el değiştirmelerinden ve ekonomik baskılardan kaynaklı taciz edilen çok sayıda gazetecinin olduğu ve yaklaşık 4 bin gazetecinin işsiz kaldığı ifade edildi. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) verilerine göre medyada işsizlik yüzde 30’a ulaştı.

Ayrıca engellemeler, baskılar ve yasaklardan dijital haber platformlarının da payını aldığı vurgulanan raporda, RTÜK’e internet üzerinden yapılan sesli ve görüntülü yayınları denetleme yetkisinin de verildiği hatırlatıldı.