Kriz ve işsizlik: “Gençlik sosyal bunalımın eşiğinde”

Türkiye OECD içinde genç işsizlik oranı en yüksek 4’üncü ülke. Kapitalizmin derinleşen ekonomik krizi genç işçi, emekçi ve öğrencileri daha fazla geleceksizliğe sürüklüyor.

  • Haber
  • |
  • Gençlik
  • |
  • 05 Temmuz 2020
  • 17:23

Kapitalist-emperyalist dünyada derinleşen kriz, dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Türkiye’de de işsizlikte tırmanışa yol açtı. Bunun, genç nüfustaki işsizliğe de yansıması oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) işsizlik verilerine göre, her 4 gençten 1’inin işsiz olduğu Türkiye, OECD ülkeleri arasında en yüksek genç işsizliğine sahip 4. ülke. Türkiye’nin önündeki ülkeler ise sırasıyla Yunanistan, İspanya ve İtalya.

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine göre, genç işsizlik probleminin ülkenin gerçek “beka” meselesi haline geldiğini ifade eden ekonomist Dr. Murat Kubilay hazırladığı politika notunda iş koşullarından ötürü umutlarını ve ülkeye olan inançlarını yitiren gençlerin “sosyal bir bunalımın” eşiğinde olduğunu öne sürdü. Kubilay, “Aksi takdirde Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik buhran sosyal bir bunalıma dönüşecek, gençlerin işsizlik sorunu bütünüyle ümitsizliğe bürünecektir” ifadelerini kullandı.

5,6 milyon genç boşlukta

İstanbul Politik Araştırmalar Enstitüsü (İstanpol), Dr. Murat Kubilay'ın hazırladığı “Türkiye'de Genç İşsizliğine Yönelik Politika Önerileri” raporunu yayınladı. Raporda iktisadi büyümeye rağmen 2012 yılı sonrasında işsizliğin gittikçe artan bir problem haline geldiğine dikkat çekildi. Türkiye’nin genç işsizlikte OECD ülkeleri arasında dördüncü sıraya yerleştiği belirtildi.

Raporda, 15-29 yaş arasındaki gençlerin 5,6 milyonunun (% 32) ne eğitimde ne de istihdamda yer aldığına, bu oranın genç kadınlarda yüzde 42,4’e kadar çıktığına dikkat çekildi.

Gençler KYK borç yükünü taşıyamıyor 

Yurtiçinde 1 milyon 156 bin, yurtdışında öğrenim gören 30 bin genç Kredi Yurtlar Kurumu'ndan (KYK) geri ödeme yükümlülüğü bulunan kredi alıyor. KYK borçlarını ödeyemeyenlerin sayısının 5 milyona, bu nedenle haciz edilmiş genç sayısının ise 280 bine ulaştığı tahmin ediliyor. KYK borçları ile gençlerin hayata sıfırın altında başladıklarına değinen Dr. Murat Kubilay, “Düşük ücret ve enflasyonla borçlar giderek artıyor. KYK yükü bütünüyle silinmelidir” ifadelerini kullandı.