Kadıköy’de ODTÜ öğrencileriyle dayanışma eylemi

ODTÜ rektörünün KYK yurduna karşı nöbete yönelik saldırı tehdidine direnişle yanıt veren öğrencilerle dayanışma amacıyla İstanbul Kadıköy’de eylem yapıldı.

  • Haber
  • |
  • Gençlik
  • |
  • 06 Temmuz 2019
  • 20:16

ODTÜ’de yapılması planlanan KYK yurduna karşı 52 gündür direnişlerini sürdüren ODTÜ öğrencileri, rektör Verşan Kök tarafından tehdit edilmeleri üzerine bugün direniş alanını terk etmeme eylemi başlattı.

İstanbul’da gençlik örgütleri sermayenin ve rektörlüğün saldırılarına ve tehditlerine karşı direnişi sürdüren ODTÜ öğrencileriyle dayanışmak ve seslerini duyurmak adına bugün eylem yaptı.

Kadıköy Süreyya Operası önünde saat 19.30’da gerçekleştirilen basın açıklaması öncesinde yapılan konuşmada, sermayenin rektörler eliyle üniversiteleri rant alanına çevirmesi teşhir edildi. ODTÜ’de planlanan KYK yurdu ile doğanın katledileceği, yurdun yandaşların hizmetine sunulacağı teşhir edildi.

KYK yurdu ODTÜ’ye ‘truva atı’”

Ardından yapılan basın açıklamasında, KYK yurdu yapılmasının yol açacağı sorunlara ve buna karşın neden yapılmak istendiği üzerinde duruldu. ODTÜ’de yurt ihtiyacının KYK eliyle karşılanmak istenmesiyle, saray rejiminin ODTÜ’ye “truva atı” sokma hedefi taşıdığına dikkat çekildi. ODTÜ’de son dönemde yaşanan polis saldırılarının, öğrencilere yönelik polis baskınlarının ve rektörlüğün bu saldırılardaki rolünün hatırlatıldığı açıklamada, saray rejiminin gençliği hedef aldığı belirtildi.

“ODTÜ'den, İstanbul Üniversitesi'ne, Boğaziçi'ne kadar ülkenin dört bir yanında yarı açık cezaevine dönüştürerek kuşatmaya çalıştığı üniversiteler ve öğrenci gençlik, Saray'ın karşısında ciddi bir potansiyel devrimci güç olarak yer alıyor” ifadeleriyle devam eden açıklamada, ODTÜ’nün devrimci geleneğinden bahsedilerek, üniversitelere yapılan saldırıların boşuna olduğu vurgulandı.

Üniversiteleri birlikte savunacağız”

Son olarak “Bizler üniversite öğrencileri olarak ODTÜ’deki direnişi selamlıyor ve bu mesaja cevap veriyoruz: Faşist saldırılarınızın karşısında diz çökmeyeceğiz, barikatı birlikte güçlendirecek, üniversiteleri birlikte savunacağız ve mutlaka biz kazanacağız!” ifadeleriyle eylem sonlandırıldı.

Eylemde “Ne sermayenin, ne rektörün, ODTÜ öğrencilerindir!”, “Yaşasın devrimci dayanışma!” sloganları atıldı.

Basın açıklaması esnasında çevredekilerin ilgileri yoğun olurken, açıklama bitimi alkışlarla karşılandı.

Kızıl Bayrak / İstanbul