İstanbul’da üniversite öğrencileri: “Her yer ODTÜ, her yer direniş”

İstanbul’da üniversite öğrencileri, ODTÜ’de dün gerçekleşen polis terörüne, ağaç katliamına ve Kadıköy’deki dayanışma eylemine polis saldırısına karşı direniş vurgusu yaptı.

  • Haber
  • |
  • Gençlik
  • |
  • 09 Temmuz 2019
  • 13:55

İstanbul’da üniversite öğrencileri, ODTÜ öğrencilerine destek olmak için dün yapmak istedikleri açıklamaya yönelik polis saldırısına karşı basın toplantısı düzenledi.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde saat 13.00’de yapılan basın toplantısında “Baskılar bizi yıldıramaz” ozaliti açıldı.

Dün gözaltına alına öğrencilerden Elif Üçerli’nin sunuşuyla gerçekleşen toplantıda Doğan Nur basın metnini okudu. ODTÜ’de AKP ve kayyım rektör eliyle inşa edilmek istenen “truva atı” KYK yurduna karşı direnişin 55. gününde dün sabah polis baskını ve saldırı gerçekleştiği hatırlatıldı. “Bu saldırı yalnızca ODTÜ’ye yalnızca doğaya değil aynı zamanda devrimci mücadeleye, toplumsal muhalefete yönelik bir sindirme projesinin örneği olarak karşımıza çıkmaktadır” denilen açıklamada, saldırı sonrasında çok sayıda ağaç kesilmiş olsa da talanın şimdilik durduğu ifade edildi. Bununla birlikte inşaatı sürdürme çabasının devam ettiği ve öğrencilerin de buna karşı mücadelelerinden geri durmadığı aktarıldı.

Kadıköy’deki destek eylemimize tahammül edemediler”

Sonrasında İstanbul’da da öğrencilerin dayanışma amaçlı eylemlerine ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

Biz İstanbul’da bulunan üniversiteliler olarak bu sesin büyümesini, ODTÜ gibi direnişlerin bu ülkede yaygınlaşmasını; her türlü haksızlık ve hukuksuzluğun karşısında ses yükselmesini geleceğimizin ve özgürlüğümüzün tek güvencesi sayıyoruz. Bu nedenle biz üniversiteliler dün akşam saatlerinde Kadıköy’de ODTÜ direnişine destek eylemi düzenleyerek binlerin alkışları ile bir eylem gerçekleştirdik. Ancak, toplumsal umudun ve mücadele ruhunun büyümesinden ölesiye korkan iktidar gençliğin destek eylemine dahi tahammül edemeyerek eyleme sert bir müdahalede bulundu. AKP iktidarı, vahşice saldırmaktan başka bir şey bilmiyor çünkü mücadele edenler bir kez daha bu rejimin tamamen keyfiyete, zorbalığa ve hukuksuzluğa teslim edildiğini ayan beyan ortaya koymaktadır.”

Açıklamanın devamında, talanın ve rantın iktidarına; zorbalık ve keyfiyetle bütün bir ülkenin cehenneme çevrilmesine, üniversitelerin faşist, İslamcı çeteler ve polis saldırılarıyla abluka altına alınmasına karşı direniş vurgusu yapılarak “Her yer ODTÜ, her yer direniş” denildi.