“GelecekSİZsiniz” fanzini çıktı

İstanbul’daki farklı liselerden öğrenciler, bu süreçte yaşadıklarını, pandemi ve sınav sistemi hakkındaki düşüncelerini özgürce ifade edebildikleri, sorunlarına ortak çözümler aradıkları Devrimci Liseliler Birliği öncülüğünde bir yazı atölyesi oluşturdu. Liseliler, atölyede derlenen yazılar ile oluşturdukları “GelecekSizsiniz!” fanzinini çıkardılar.

  • Haber
  • |
  • Gençlik
  • |
  • 04 Ağustos 2020
  • 23:11

Pandemi sürecinde aylarca süren sokağa çıkma yasağı ile evlere kapatılan milyonlarca çocuk ve genç, iş sermayedarların kar hırsı için üretime gelince özel izin ile çalışmak zorunda kaldı. Meslek liselerinde öğrenciler neredeyse tüm ülkenin ihtiyacını karşılayacak maske, dezenfektan, temizlik ürünü vb. üretti. ÖSYM ise sermayedarların çıkarları doğrultusunda turizmi canlandırmak için milyonların sağlığını hiçe sayarak sınavları öne çekti.

İstanbul’daki farklı liselerden öğrenciler, bu süreçte yaşadıklarını, pandemi ve sınav sistemi hakkındaki düşüncelerini özgürce ifade edebildikleri, sorunlarına ortak çözümler aradıkları Devrimci Liseliler Birliği öncülüğünde bir yazı atölyesi oluşturdu. Derlenen yazılar ile oluşturdukları “GelecekSizsiniz!” fanzinini çıkardılar. İlk sayısı çıkan fanzin gençliği birlik olmaya, karanlığı parçalayacak birer özne olmaya çağırıyor.

“Merhaba,

Salgınla koşullarında bir araya gelişimiz, sorunlarımızı paylaşmamız, hayatı ortaklaştırmamız zorlaştı. Farklı liselerde olsak da eğitim sisteminde yaşadığımız sorunlar aynı. Farklı kişilerden, ayrı bölümlerden, uzak şehirlerden hep aynı sesi duyduk. “Sınavlar Ertelensin!”, “EBA çöktü!”, “Eğitim Sınıfta Kaldı!”. 

Salgınla birlikte sınavları önce erteleyen sonra “turizm sektörü” etkilenmesin diye tekrar öne alan bu düzen bizleri hiçe saydı. Geleceğimiz hakkında herkes bir yorumda bulundu. Ama bizleri dinleyen, taleplerimize cevap veren olmadı.

İşte bu nedenle yeni bir fanzinle sizlere ulaşmak, geleceğimiz hakkında bizsiz ve bize rağmen söz söyleyenlere yeni bir kürsüden seslenmek istedik.

Söyleyecek sözümüz, değiştirmek istediğimiz bir sistem var. Senin de söyleyeceğin bir söz varsa işte buraya “GelecekSİZsiniz”  ile aydınlık bir mum olmaya, karanlığı parçalamaya bekliyoruz.”