Sermaye devletleri IŞİD katliamlarını önceden biliyor

Almanya polisinin, -tıpkı 10 Ekim Ankara Katliamı’nın faillerinin Türk sermaye devleti kolluk güçleri ve savcılarıyla yaptığı gibi- 1 yıl önceki Noel saldırısının failini uzun süre önceden takip ettiği ortaya çıktı.

  • Haber
  • |
  • Dünya
  • |
  • 18 Aralık 2017
  • 16:28

IŞİD çetesinin hamileri, saldırı planlarından haberdar oluyorlar. Ama saldırıları engellemek için bildik “ihmaller” yapıyorlar. 10 Ekim Ankara Katliamı'ndan sonra su yüzüne çıkan kanıtlar katliamın IŞİD çetesi taşeronluğuyla, bizzat sermaye devleti tarafından yapıldığını ortaya koymuştu. Benzer bir durum Almanya'da ortaya çıktı.

Geçen yıl Berlin’deki bir Noel panayırına düzenlenen saldırının faili Anis Amri’nin bugüne kadar açıklanandan daha uzun süre öncesinden beri Alman kolluk güçleri tarafından takip edildiği basına yansıdı.

DW Türkçe’nin Welt am Sonntag gazetesinden aktardığı habere göre, Federal Başsavcılık, Amri'yi Alman Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) ve Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Emniyet Teşkilatı'nca görevlendirilen bir bağlantı adamı tarafından izlettirmeye başladı. Bunun IŞİD'e savaşçı topladığı gerekçesiyle Hildesheim'daki bir caminin imamıyla ilgili gizli soruşturma kapsamında yapıldığı belirtiliyor.

Haberde 24 Kasım 2015'te, yani Breitscheid Meydanı'ndaki Noel panayırına düzenlenen saldırıdan bir yıl önce Amri'yi izlemekle görevlendirilen "Murat" kod adlı bağlantı adamının Amri'nin saldırı planıyla ilgili Düsseldorf Eyalet Emniyet Teşkilatı'nı detaylı şekilde bilgilendirdiği belirtiliyor. Bu bilginin tüm diğer bilgiler gibi buradan BKA, Federal Başsavcı ve Federal Anayasayı Korunma Dairesi'ne iletildiği kaydediliyor.

Telefonu Aralık 2015'ten beri dinleniyordu

Bu bağlamda 3 Aralık 2015'ten bu yana Anis Amri'nin sürekli değiştirdiği cep telefonu dinleniyor, internet bağlantısı takip ediliyordu. Amri'nin 2015 yılının aralık ayının ortasında patlayıcı maddelerin nasıl karıştırılacağı, nasıl bomba ve el bombası yapılacağına dair bilgileri internetten indirdiği de belirtiliyor.

Amri'nin en geç 2015 Şubat'ında IŞİD'in Libya'daki iki önemli ismi ile telefonda görüştüğü ve intihar eylemcisi olmak istediğini onlara bildirdiği kaydediliyor.

Welt am Sonntag gazetesinin haberine göre Federal Anayasayı Koruma Dairesi Ocak 2016'da Amri hakkında iki sayfalık bir analiz de derlemişti. Analizin dairenin Başkanı Hans-Georg Maaßen tarafından da imzalandığı kaydediliyor. Hatta Amri için Berlin'de özel bir memur görevlendirildiği belirtiliyor.

Anis Amri 19 Aralık 2016'da çaldığı kamyonu başkentin merkezinde bulunan Noel panayırındaki insanların üzerine sürerek 12 kişiyi öldürmüş, yaklaşık 100 kişiyi de yaralamıştı. Olay Almanya'da IŞİD'in düzenlediği en büyük saldırı olarak kayıtlara geçmişti. Amri, birkaç gün sonra İtalya'da polis tarafından vurularak öldürülmüştü.