S-400 teslimatı dünya basınında

Teslimatın başlaması dünya basınında yankı bulurken, ABD-Türkiye krizinin derinleşeceğine işaret edildi.

  • Haber
  • |
  • Dünya
  • |
  • 12 Temmuz 2019
  • 17:00

S-400 teslimatının başladığının resim olarak açıklanması dünya basınında da yankı buldu.

BBC ve CNN son gelişmeleri “ABD’ye karşı meydan okuma” iddiasıyla yorumlarken, genel olarak haberlerde ABD-Türkiye arasındaki krizin derinleşeceğine işaret edildi.

Öte yandan, bir NATO yetkilisi teslimatın başlamasıyla ilgili “Türkiye'nin S-400 almasının potansiyel sonuçları hakkında endişeliyiz” yorumunda bulundu.

Artı Gerçek’in aktardığına göre, CNN International teslimatı “ABD baskısına meydan okuyan Türkiye Rusya füze sistemini ülkeye aldı” başlığıyla duyurdu.

ABD’nin S-400’lerin alınması halinde Türkiye’ye F35 teslimatı yapılmayacağı uyarısı yaptığı hatırlatılan haberde, bir NATO yetkilisinin “Hangi ekipmanı alacaklarına müttefiklerimiz kendileri karar verir. Ancak, Türkiye'nin S-400 almasının potansiyel sonuçları hakkında endişeliyiz” ifadelerine yer verildi. CNN haberde şu yorumlarda bulundu:

S-400 alması Türkiye’nin izlediği diplomatik yolla ilgili daha fazla soruyu beraberinde getirirken, bu satış Rusya gibi otokratik rejimlerin yolunda ilerlemede yeni bir kilometre taşını oluşturuyor.

NATO’nun en kalabalık ikinci ordusu ve örgütün tek Müslüman üyesi olan kilit NATO üyesi Türkiye’nin Rus teçhizatı alması birçok üye devlet için sınırı aşmak demek.

Ancak görünen o ki, Erdoğan Brüksel ve Washington’a karşı Moskova kartını oynamanın getirisinin dünyanın en büyük askeri ittifakından atılması potansiyelinden daha büyük olduğunu düşünüyor.”

İngiliz yayın kuruluşu BBC de teslimatı “ABD’ye karşı bir meydan okuma” olarak nitelendirdi. BBC, “Bu hamle daha önce ‘Türkiye aynı anda hem S-400'lere, hem F35'lere sahip olamaz’ diyen ABD’yi kızdıracak” yorumunda bulundu.

Haberde, BBC Güvenlik Muhabiri Jonathan Marcus’un şu yorumlarına da yer verildi:

Bu hamle, Washington ile kilit NATO müttefiki arasında büyük bir çatlağa yol açacak gibi görünüyor. ABD şimdiden uçakların teslimatını ve Türkiyeli pilotların eğitimini dondurmuş durumda. Türkiye’yi programdan tamamen çıkarma konusundaki planlar da geliyor.”

Rusya basınında teslimat

Moskova merkezli medya kuruluşu Sputnik de uluslararası edisyonunda teslimata anasayfasında yer verdi. Yorumsuz verilen haberde, Türkiye’yle ABD arasında S-400’ler nedeniyle yaşanan kriz hatırlatıldı.

Devlet destekli televizyon ağı Russia Today de teslimatı okuyucularına birinci manşetten duyurdu. Haberde, S-400 anlaşması nedeniyle Ankara’yla Washington arasında çıkan anlaşmazlığın hâlâ devam ettiği hatırlatıldı. Russia Today, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın F35 teslimatının durdurulmasıyla ilgili olarak “F35 verilmezse bunun adı gasp olur” sözlerine yer verdi.

Al Jazeera: ABD hegemonyasının olmadığını gösterdi

Katar merkezli yayın kuruluşu Al Jazeera de haberi son dakika gelişmesi olarak duyuranlar arasında yer aldı. Al Jazeera, haberinde Nottingham Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Afzal Eşref’in görüşlerine yer verdi. Eşref, teslimatı “çok dikkat çekici bir politik endişe kaynağı” olarak niteledi.

Eşref, “İlk kez büyük bir NATO üyesi Rusya’dan silah aldı. Bu ABD’nin NATO üyeleri ve özellikle Türkiye üzerinde bir hegemonyasının olmadığını gösteren bir politik tavır” yorumunda bulundu.