Rojava işgaline karşı Köln’de kitlesel protesto

Almanya’nın Köln kentinde on bini aşkın kişi Türk sermaye devletinin Rojava’ya dönük işgal harekatını protesto etti.

  • Haber
  • |
  • Dünya
  • |
  • 13 Ekim 2019
  • 09:16

Türk sermaye devletinin 9 Ekim’de Fırat’ın doğusuna yönelik başlattığı saldırı harekatı ve işgal Almanya’nın pek çok kentindeki gösteri ve yürüyüşlerle protesto edildi. Gösterilerde operasyonların durdurulması için çağrı yapılırken, Alman hükümetinden de operasyona karşı açık tutum alması istendi.

Almanya’da Kuzey Ren Vesfalya çapında FED-MED ve Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nin (TJK-E) çağrı yaptığı yürüyüş Köln’de gerçekleşti. Gösteriye 5 bin kişi bekleniyordu ama katılım 10 binin üzerinde oldu.

Kürtlerin ulusal renklerinin, YPG-YPJ bayraklarının ağırlıklı olarak taşındığı gösteri enternasyonal bir atmosferde geçti. Yürüyüşe Alman işçi ve emekçilerinin, gençliğinin katılımı da oldukça kitleseldi. “Yeke yeke yeke, Kûrdîstan yeke!”, “Biji berxwedana Rojava!” sloganları sokaklarda yankılanırken, öfkeli kitleler Türk devletini ve Tayyip Erdoğan’ı protesto ederek “Terörist Erdoğan!” sloganlarını haykırdılar. Almanya’nın Türkiye ile yaptığı askeri anlaşmaların protesto edildiği dövizlerde, “Almanya’nın Türkiye’ye verdiği silahlar derhal durdurulsun!” talepleri dile getirildi.

Saat 13.00’te toplanan kitle, burada yapılan ilk konuşmaların ardından, “Rojava için bütün dünyada ayağa kalkma zamanı!” ve “Rojava’yı savun!” yazılı pankartlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Deutzer Werth alanında başlayan ve 3 saate yakın süren ve sloganların hiç susmadığı yürüyüşün ardından miting alanına dönüldü.

Burada yapılan konuşmalarda, Rojava’da Kürt halkına yönelik saldırılar protesto edilerek, Türk devleti ve ona destek veren emperyalist güçler teşhir edildi. Konuşmacılar, Alman silahları ve Avrupa’nın desteği olmasaydı Türk devletinin bu işe girişemeyeceğini, bu nedenle bu savaşın Avrupa’nın da savaşı olduğunu ifade ettiler. Faşizm karşısında geri adım atmayacaklarını, bu direnişe devam edeceklerini ve bunun için de sokakları eylem alanına çevireceklerini belirttiler ve enternasyonal dayanışmayı büyütme çağrısında bulundular.

Kürdistan’ın dört parçasından siyasi parti ve kuruluşların destek verdiği gösteriye, Türkiyeli sol örgütlerin yanı sıra Alman parti ve örgütler de destek verdi.

İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Platformu flamalarıyla ve TKİP taraftarları pankart ve bayraklarıyla yürüyüşte yerlerini alarak, sermaye devletinin Suriye-Rojava işgalini ve saldırılarını protesto ettiler. Yürüyüş boyunca sıklıkla “Yaşasın enternasyonal dayanışma!”, “Dayanışma direniştir, tüm ülkelerde faşizme karşı savaş!”, “Alman parası ve Alman silahları tüm dünyada katlediyor!”, “Kahrolsun Sömürgecilik, Kürt halkına özgürlük!” sloganlarını haykırdılar.

Kızıl Bayrak / Köln