Patlamanın bilançosu ağırlaşıyor

Beyrut’ta yaşanan patlamada 100 kişinin yaşamını yitirdiği, 4 binin üzerinde de yaralı olduğu söyleniyor.

  • Haber
  • |
  • Dünya
  • |
  • 05 Ağustos 2020
  • 08:35

Beyrut’ta yaşanan patlamada 100 kişinin yaşamını yitirdiği, 4 binin üzerinde de yaralı olduğu söyleniyor.

Patlamanın ardından Yüksek Savunma Konseyi, başkentte 2 hafta olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.
Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın daveti üzerine gerçekleşen toplantının akabinde Savunma Konseyi'nden yapılan açıklamada, Beyrut'ta 18 Ağustos'a kadar 2 haftalık OHAL ilan edilmesine karar verildiği belirtildi. 

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Beyrut Limanı'ndaki patlamada 6 yıldır bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın infilak ettiğini belirtti.

Buğday silolarının patlamada yandığı, Beyrut’taki ilaç depolarının %90’ının da patlamadan zarar gördüğü söyleniyor. Patlayan binalarda onlarca kişinin bulunduğu ve bunların çoğunun öldüğünün altı çiziliyor.

Patlamadan dolayı havaya zehirli gazlar yayıldığı belirtilirken, sağlık emekçileri, Beyrut’taki hastanelerin dolu olduğunu söylüyor. Kayıpların yakınlarının ise, haber almak için hastanelerin etrafında toplandığı söyleniyor.

Ekonomik krizin derinleştiği, Suriye’ye uygulanan ABD ambargosunun Lübnan ekonomisini vurduğu bir dönemde gerçekleşen patlamanın sorunu daha da derinleştirmesi kaçınılmaz olacağı belirtiliyor. Patlamadan zarar gören çevredeki işyerlerinde çalışan binlerce işçi ya da memurun ise bir dönem için işsiz kalacağı vurgulanıyor.

Beyrut atmosferinin zehirli gazlarla dolduğu ve halkın sağlığı açısından risk oluşturduğu belirtiliyor.

Devlet aygıtının dağınıklığı, işe almalarda adam kayırmacılığın devam ettiği Lübnan’da, bu ise hem yolsuzluk ve rüşvetin, hem teknik işlerin ve güvenlik önlemlerinin yetersiz olmasına yol açıyor.

Patlamada ihmal, sorumsuzluk, keyfi yönetim, işin uzmanı olmayanların sorumlu mevkilerde bulunmalarının rolü olduğu ifade ediliyor.

Gümrük depolarında bulunan maddelerin ne olduğu henüz açıklanmış değil.

Patlamanın şiddeti ve yarattığı yıkım, depolarda büyük miktarda zehirli maddelerin bulunduğunun göstergesi kabul ediliyor.

Körfez şeyhlerinin finanse ettiği güdümlü medya, henüz patlama hakkında somut bir bilgi yokken, Hizbullah’ı hedef alan yayınlara başladı. Ortaya attıkları yalana göre İsrail’in Hizbullah’ın silah depolarını bombaladığı yönünde haberler yapıldı.

Lübnan halkı büyük bir facia yaşarken, körfez şeyhleri takımı, felaketi Hizbullah’a saldırmak için fırsat saydılar. Halk felaketle uğraşırken, şeyh takımı sefil çıkarları için yalan haberler yaymaya başladılar. Ancak yalanları kısa sürede ifşa oldu.