ABD’de eylemler devam ediyor, devlet terörü de

ABD'nin Minneapolis kentinde bir polisin sokak ortasında siyahi George Floyd’u boğarak öldürmesinin ardından Minnesota eyaletinde başlayan ve farklı şehirlere yayılan protestolar devam diyor.

  • Haber
  • |
  • Dünya
  • |
  • 02 Haziran 2020
  • 15:42

Minneapolis'te George Floyd'un öldürüldüğü yerde bir araya gelen kitle burada Floyd için bir anıt oluşturdu. Katil polis Floyd'un boynuna 8 dakika 46 saniye boyunca diziyle bastırarak öldürmesi sebebiyle, eylemciler 8 dakika 46 saniye boyunca hiç ses çıkarmadan, sadece poster ve yumruklarını havaya kaldırarak anıtın çevresinde bekledi.

Saat 22.00'de sokağa çıkma yasağının başlamasından sonra anıtın başında beklemeye devam eden kitle, polisin anma eyleminin sürdüğü alana girememesi için barikat oluşturdu.

70 yıl sonra New York'ta sokağa çıkma yasağı

New York'ta da saat 23.00 itibariyle 79 yıldır ilk kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Şehrin Queens bölgesinde eylemler düzenlenirken, Aşağı Manhattan ve Brooklyn'de bazı mağazaların yağmalandığı iddia ediliyor.

NYPD polis şefinin sokağa çıkma yasağının başlamasından sonra polis radyosundan, "Tutuklamalara başlayın, kaçmalarına izin vermeyin" dediği belirtiliyor.

New York eyaletinin Buffalo bölgesinde ise bir sürücü kullandığı SUV tipi araç ile polislerin arasında daldı. Olayda iki polisin yaralandığı açıklandı. Erie Bölgesi Yöneticisi Mark Coloncars aracın sürücüsünün gözaltına alındığını duyurdu.

Chicago kentindeki Cicero bölgesinde ise iki kişinin George Floyd’un ölümüyle ilgili protestolarda hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Bölge yetkilileri, gösterilerde 60 kişinin de gözaltına alındığını belirtilirken, bu kişilerin ölümü hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi.

Virginia eyaletine bağlı Richmond'da, siyahi Amerikalı George Floyd'un polis tarafından boğularak öldürülmesini protesto eden eylemcilerden yaklaşık 200'ünün, sokağa çıkma yasağını ihlal ettikleri gerekçesiyle tutuklandıkları bildirildi.

Trump için biber gazlı polis terörü

Başkent Washington'da Donald Trump'ın Beyaz Saray'ın karşısındaki St. Johns Kilisesi'ne yürüyebilmesi için polis çevrede eylem düzenleyen kitleye biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı. 

Trump'ın polis terörünün ardından kiliseye yürüyüp elinde bir İncil ile fotoğraf çektirmesi büyük tepki çekti. Trump, yürüyüşten kısa süre önce Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada Washington'daki protestolara müdahale etmesi için binlerce ağır silahlı asker görevlendirdiğini ve eylemlerin kontrol altına alınamadığı diğer bölgelerde de bunu yapacağını duyurdu.

Amerika’da şu ana kadar eylemlere katılan yaklaşık 5 bin kişi gözaltına alındığı belirtiliyor.

Sokağa çıkma yasakları bazı bölgelerde protestolara katılımı düşürse de ülkenin birçok büyük kentinde eylemler tüm hızıyla devam ediyor.