ABD, Rusya ve İran’dan Suriye açıklamaları

Rusya ve İran, Türkiye’nin Suriye hükümetiyle görüşmesi gerektiğini vurguladı. ABD, Petrol bölgelerindeki Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmeyebileceğini açıkladı.

  • Haber
  • |
  • Dünya
  • |
  • 21 Ekim 2019
  • 16:08

Kuzey Suriye’de Türk sermaye devletinin işgali devam ederken, AKP şefi Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyareti öncesi, Rusya ve İran’dan Türkiye’nin Suriye hükümetiyle görüşmesi üzerine açıklamalar yapıldı. ABD Savunma Bakanı ise Amerikan askerlerinin petrol bölgelerinden çekilmeyebileceği üzerine konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Bulgaristanlı mevkidaşı ile düzenlediği basın toplantısında Suriye gündemine de değindi. Türkiye ve Suriye arasındaki diyalog kurulması gerektiğini ifade eden Lavrov, bu konuda rol üstlenmeye hazır olduklarını ifade etti. “Ankara ile Şam arasında diyaloğun, 1998’de imzaladıkları Adana Mutabakatı’na dayandırılması gerektiği açık” diyen Lavrov, iki tarafın anlaşması durumunda mutabakatta değişiklik yapılabileceğini dile getirdi.

Haftalık basın toplantısı düzenleyen İran Dışişleri Sözcüsü Abbas Musavi, Suriye’deki gelişmeleri değerlendirerek, ABD-Türkiye anlaşmasını kabul etmediklerini belirtti. Suriye’nin egemenliğinin ve bütünlüğünün korunması vurgusu yapan Musavi, Türkiye, Kürtler ve Suriye hükümeti arasında görüşme yapılması gerektiğini ifade etti.

Amerikan askerleri petrol bölgelerinden “çekilmeyebilir”

Öte yandan, “IŞİD’e karşı mücadele ve güvenlik” yalanları ile Irak ve Suriye’de konuşlandırılan Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesiyle ilgili ABD’den yeni bir açıklama yapıldı. Çekilme sürecine dair konuşan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, kuzeydoğu Suriye’deki petrol sahalarının bulunduğu bölgelerden Amerikan askerlerinin çekilmeyebileceğini belirtti. Bu askerlerin henüz çekilme sürecine katılmadığını söyleyen Esper, “çekilmeme” ile ilgili herhangi bir karar ya da planı yönetime sunmadıklarını sözlerine ekledi.

Türk sermaye devletinin işgal harekatının ardından bazı bölgelerden çekilen Amerikan askerleri, bu sabah Irak Kürdistan’ına giriş yapmaya başlamıştı.