Kendini feda ettikten sonra durumu ciddi olan öğrenci: “Macron’u, Hollande’ı, Sarkozy’i ve AB’yi beni öldürmekle suçluyorum”

Gençleri bu tarz eylemlere iten yoksullaşma politikalarını kınayan 22 yaşındaki öğrenci, yaptığı eylemin nedenlerini Facebook sayfasında anlattı.

  • Çeviri
  • |
  • Dünya
  • |
  • 11 Kasım 2019
  • 12:41

Lyon’daki CROUS merkezi önünde kendisini ateşe veren ve vücudunun %90’ı yanan Saint-Etienne asıllı öğrenci, ağır yaralı halde hastaneye kaldırıldı. Bir öğrenci sendikası militanı olan öğrenci Facebook sayfasında eyleminin nedenlerini anlattı. Özellikle gençliği etkileyen güvencesizlik ve daha acımasız saldırıların önünü açan Macron’un neoliberal karşı-reformlarının kendisini bu eyleme ittiğini belirtti. Katlanılmaz hayat koşullarının nedenini “Bu sene üçüncü kez 2. sınıfı tekrar ettim, bursum yoktu ama olduğunda da, yaşamak için aylık 450 euro yeterli mi?” cümlesiyle açıkladı.

Merhaba

Bugün, Lyon’daki CROUS binasını hedef alıyorsam bu bir tesadüf değil, bir politik yer hedefleyerek, Yüksek Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ve devleti hedefleyerek, geri dönüşü olmayanı işleyeceğim.

Bu sene üçüncü kez 2. sınıfı tekrar ettim, bursum yoktu ama olduğunda da yaşamak için aylık 450 euro yeterli mi?

Etrafımda harika insanlar, ailem ve sendikam olduğu için şanslıydım, fakat bugün hayatta kalmaya çalıştığımız gibi devam mı etmeliyiz?

Ve bu öğrencilik sonrası rahat bir emeklilik için kaç sene boyunca çalışmak ve biriktirmek zorunda kalacağız? Kitlesel işsizlik varken emeklilik için gereken katkı payını ödeyebilecek miyiz?

Bugün sendika federasyonumun bir talebini tekrarlamak istiyorum; Bu talep, ömrümüzü, geçinebilmek için tüketmemek adına, bir öğrenci maaşı ve genel olarak ömür boyu vatandaşlık maaşıdır.

Her sene yüzlerce insanı benim durumuma düşüren ve tam bir sessizlik içinde ölmelerine sebep olan işsizlik konusundaki belirsizliğe karşı 32 saat haftalık çalışmaya geçelim.

Eşitsizliği yaratan liberalizme ve bizleri bölen faşizmin yükselişine karşı mücadele edelim.

Herkesin geleceği üzerinde belirsizlik yaratan Macron’u, Hollande’ı, Sarkozy’i ve AB’yi beni öldürmekle suçluyorum, ikincil korkulardan daha büyük dehşet yaratan Le Pen ve köşe yazarlarını suçluyorum.

Bunların üstesinden gelmek için, son dileğim ise yoldaşlarımın mücadeleye devam etmesidir.

Yaşasın sosyalizm, yaşasın öz-yönetim, yaşasın sosyal güvenlik.

Ve bu acı için özür dilerim.

Görüşmek üzere!”

Bu korkunç eylem kendisini politik olarak ifade eden gençlikteki en rahatsız edici belirtidir. Öğrenci, sosyal medya paylaşımında “Bir politik yer hedefleyerek, Yüksek Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ve devleti” direkt hedef gösterdi. Birçok öğrenciyi sefil yaşam koşullarına mahkûm eden, moral ve maddi sefalete iten, bazen de bu tür aşırı davranışları tetikleyen, son aşamada ardı ardına gelen hükümetlerin yoksullaştırma politikalarıdır.

Fransa’da genç olmak. Parti yaptığı için ölen Steve’den sonra bugün dayanılmaz hayat koşullarından dolayı bir genç kendi hayatına son vermek istedi. Fransa gençliği artık bugün saklanılması güç bir huzursuzluk döneminden geçmektedir. Öğrencinin devamında yazdığı gibi “Macron’u, Hollande’ı, Sarkozy’i ve AB’yi beni öldürmekle suçluyorum!” diyerek bu korkunç olayın sorumlularını dile getirdi. Bugün düzene karşı gerekli olan büyük bir gençlik isyan hareketidir, çünkü bu öğrenciyi onarılmaz olanı yapmaya sürükleyenler, egemen sınıflardır. Bu öğrenci, “son dileği” olarak yoldaşlarından mücadeleye devam etmelerini ve kendisini gençliğinin baharında intihara sürükleyen sistemi sona erdirmelerini istemektedir. Bugün 2019’da Fransa’da 22 yaşında olmak demek, güvencesizlikten ölmek ve kendini ateşe vermek demektir. Haydi gençlik ayağa, artık bu böyle devam edemez. Öğrencinin Facebook sayfasında sorguladığı gibi “Ve bu öğrencilik sonrası rahat bir emeklilik için kaç sene boyunca çalışmak ve biriktirmek zorunda kalacağız? Kitlesel işsizlik varken emeklilik için gereken katkı payını ödeyebilecek miyiz?” ifadesiyle emeklik yasasına karşı mücadeleye başlarken, 5 Aralık’ın neoliberal reformlara karşı mücadele etme, hükümete geri adım attırma ve ölümcül politikaları geriletme günü olacağını belirtti.

Öğrencinin üyesi olduğu Solidaires ÉtudiantEs Sendikası’nın basın açıklamasını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz:

Güvencesizlik hayatlarımızı mahvediyor!”

“Dün öğleden beri, bir yoldaşımız, bir arkadaşımız hastanede ölümle pençeleşiyor. Büyük bir maddi güvencesiz durumda olan, burs alamayan, umutsuz vaziyetteki yoldaşımız Lyon’un CROUS binası önünde kendini ateşe verdi. Acımızı ve üzüntümüzü tarif edecek kelime bulamıyoruz.

Dokunaklı mesajında yazdığı gibi, onu dönüşü olmayanı yapmaya iten kurumlardan iğreniyoruz. Bu öğrencinin son derece politik, umutsuzluğa ve özellikle ezici bir faşizan ve ırkçı sisteme karşı mücadele niteliğindeki eyleminin nedeni; insani olmayan kurumlar, güvencesizlik, devletin ve üniversitelerin ortak bir şekilde öğrencilere karşı uyguladıkları genel umursamazlıktır.

Yoldaşımızın, yakınlarının, arkadaşlarının ve ailesinin acılarını paylaşıyoruz. Yüzü güleç, militan sendikacı, her zaman yardımsever, sıcakkanlı ve insani olan yoldaşımızın ayağa kalkmasını sabırsızlıkla bekliyor, tekrar aramızda ve mücadelemizde görmeyi diliyoruz.

Mesajını tekrarlayarak, “Yaşasın sosyalizm, yaşasın öz-yönetim, yaşasın sosyal güvenlik” diyoruz.

Seni seviyoruz.”

Max Demian - Permanent Revolution / 08.11.19

Çeviri: Kızıl Bayrak Çeviri Kolektifi