Geçit Yok! No Pasarán! - Sebastian Carlens

Venezuela Ulusal Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello haftalık televizyon kanalı “Con el Mazo Dando’da” çarşamba günü yaptığı açıklamada, bunun kurallara aykırı bir savaşın başlangıcı olduğu uyarısında bulundu. Aksi taktirde bir “şov”dur dedi.

  • Çeviri
  • |
  • Dünya
  • |
  • 09 Şubat 2019
  • 08:33

Rio Táchira (nehri) üzerinde bulunan köprüdeki iki konteyner ve bir TIR römorku büyük telaş yarattı. “İnsanı yardımı” engellemek için Venezuela hükümetinin, Kolombiya kenti Cúcuta’ya giden yolu kapattığı iddia edildi. (Olay üzerine) ABD Dışişleri Bakanı Pompeo perşembeye bağlanan gece Twitter üzerinden öfkesini dile getirdi.

Oysa Las-Tienditas Köprüsü hiç açılmamıştı. İnşaatı 2013 senesinde başlayan köprü, her gün 50.000 insanın geçiş yaptığı San Antonio und Ureña sınır kapılarının yükünü hafifletmeyi amaçlıyordu. 2016 senesinde köprü tamamlandı, ama hiç bir zaman açılmadı. (Köprüyü ) Düzenli kullananlar ise geceleri Venezuela’dan Kolombiya’ya ucuz benzin geçiren kaçakçılardı.

Buna rağmen Kolombiya televizyon kanalı NTV 24 salı günü, bu köprünün üzerinde Venezuela’ya “insanı yardımın” gerçekleştiğini duyurdu. Venezuela Ulusal Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello haftalık televizyon kanalı “Con el Mazo Dando’da” çarşamba günü yaptığı açıklamada, bunun kurallara aykırı bir savaşın başlangıcı olduğu uyarısında bulundu. Aksi taktirde bir “şov”dur dedi. Devlet Başkanı Nicolás Maduro hükümetinin her ay 6 milyon gıda paketi dağıtırken, muhalefetin ülkeye 20.000 kişi için mal/eşya yardımı getireceğini ilan ettiğini açıkladı.

Porto Riko Başbakan Yardımcısı Luis Rivera Marín, ABD kanalı CNN’e perşembe günü yaptığı açıklamada, ilk yardım teslimatının Venezuela’ya yapıldığını söyledi. Teslimatların devam edeceğini de ekledi. Diğer taraftan ise konuyla ilgili herhangi bir onay yok. El Carabobeño adındaki yerel gazete ise çarşamba günü, bir gün evvel uluslararası Valencia havalimanına Miami’den savaş silahlarının getirildiğinin tespit edildiğini duyurdu. Ulusal muhafızlar tarafından el konulan cephaneyi sundu ve terörist gruplar için düşünüldüğünü açıkladı.

Venezuelalı gözlemciler bütün bu gelişmeleri, ABD’nin ve müttefiklerinin asıl darbe planlarının boşa çıkmasının ipuçları olarak yorumluyorlar. Esas hesaplarına göre Maduro bu ana kadar devrilmiş veya ordunun mühim bir kısmının muhalefete kaymış olması gerekliydi. Ülkede ise kendini “geçici devlet başkanı” ilan eden Juan Guaidó’ya destek giderek çatlıyor. Bundan dolayı Moskova, ABD’nin Venezuela’ya direkt askeri müdahale edeceğini düşünüyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova perşembe günü, Washington’un şiddet kullanma kararını aldığı sonucuna varılması gerektiğini açıkladı.  Zaharova ayrıca şunları ekledi: “ABD, Venezuela’daki insanların durumunun iyiye gitmesini istiyorsa ülkeye karşı uyguladığı ambargoyu kaldırması gerekiyor.”

Venezuela’daki muhalefeti destekleme dilekçesinin ABD senatosunda kabul görmesi şu an mümkün görünmüyor. NBC News’in perşembe günü yayınlanan haberine göre Demokratlar ABD ordusunun müdahalesini benimsemiyorlar. Cumhuriyetçilerin aşırı sağ kanadında olan Marco Rubio buna karşı çıkarak, ABD’nin zaten şu an Venezuela’da diplomatlarının ve “diğer personelinin” bulunduğunu ve onların da korunması için askeri müdahalenin olanaklı olması gerektiğini söyledi.

 

Kaynak:

 

jungewelt.de, 08.02.2019

 

 

Çeviri: Kızıl Bayrak Çeviri Kolektifi